Çocuklarının adını hayvan tedavi merkezinde yaşatacaklar

Çocuklarının adını hayvan tedavi merkezinde yaşatacaklar
Çocuklarının adını hayvan tedavi merkezinde yaşatacaklar
- Beyin kanaması sonucu hayatını kaybeden veterinerlik fakültesi öğrencisinin adı, ailesi tarafından Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde yaptırılan hayvan tedavi merkezine verildi

BALIKESİR (AA) - Geçen yıl geçirdiği beyin kanaması sonucu 27 yaşında hayatını kaybeden veterinerlik fakültesi öğrencisinin adı, ailesi tarafından Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde yaptırılan "Ogan Cemal Can Hayvan Tedavi Merkezi"nde yaşayacak. 

Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi öğrencisiyken 9 Ağustos 2014'te geçirdiği beyin kanaması nedeniyle yaşamını yitiren Ogan Cemal Can'ın adını yaşatmak için Ayvalık Belediyesinin desteğiyle tamamlanan "Ogan Cemal Can Hayvan Tedavi Merkezi", törenle hizmete açıldı.

Anne Zeynep Gülden Can, burada yaptığı konuşmada, oğlu Ogan Cemal Can'ı, 9 Ağustos 2014'te ani bir şekilde kaybettiklerini ve büyük bir acı yaşadıklarını ifade etti. 

Oğlunun vefatının ardından iyi geleceği düşüncesiyle eşinin kendisini Ankara'dan Ayvalık'a getirdiğini hatırlatan Can, "Gerçekten iyi geldi ki oğlumun enerjisiyle 'Ayvalık'ta onun sevdiği sokak hayvanları için ne yapabiliriz' diye çıktığımız yolda bugüne geldik. Bu güzel ilçeye Ogan'ın kalbi ve enerjisiyle bu tesisi hediye etmekten sonsuz bir haz duyuyoruz. ' Bugün benim oğlumun düğün günü' diye adlandırdım günü. Çünkü bu sadece bizim değil 232 kişinin gönüllü olarak katkılarıyla oluşmuş bir tesistir" diye konuştu.

Can, Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer'in de kendilerine büyük destek verdiğini vurgulayarak, "Huzurluyuz. Bir acıdan gerçek bir başarı öyküsü çıkarttık. Ben bunun oğlumun enerjisi ve ışığıyla tüm Türkiye 'de gerçek bir sosyal proje olarak başlayacağına da inanıyorum. Canlara can katacak. Yeni sloganımız da 'Ogan Can canlara can olacaksın" ifadelerini kullandı. 

Baba Mehmet Mustafa Can da merkezi, Ogan'ın kendilerine gösterdiği yolla yaptıklarını ifade ederek, "Konuşması çok zor. Allah herkese böyle bir mutluluk versin. Hiç kimseye de böyle bir acı yaşatmasın" sözleriyle duygularını dile getirdi. 

Anneanne Zehra Demir de böyle bir tesis açmanın Ogan Cemal Can'ın ideali olduğunu belirterek, "O, staj yaparken bir köpeği iyileştirmişti. Ölümünü duyunca o köpeğin sahipleri, bütün hocaları çok üzüldü. Köpeğini iyileştirdiği kişi her cuma kabristanını ziyaret ediyor ve köpeklere mamalardan, kemiklerden, sosislerden, salamlardan çok büyük pastalar yapıp hayvanlara götürüyor" dedi.