Daskyleion Antik Kenti'ndeki kazılar için 132 bin lira ödenek

Daskyleion Antik Kenti'ndeki kazılar için 132 bin lira ödenek
Daskyleion Antik Kenti'ndeki kazılar için 132 bin lira ödenek
- 1954'te başlayan ve son 28 yıldır aralıksız devam eden kazılar için bu yıl 132 bin 400 lira ödenek gönderildi

BALIKESİR (AA) - Balıkesir'in Bandırma ilçesinde, Manyas Gölü kıyısındaki Hisartepe üzerinde yer alan Daskyleion Antik Kenti'nde 1954'te başlayan kazı çalışmaları, 28 yıldır aralıksız sürdürülürken,  Kültür ve Turizm Bakanlığının, kazıları destek kapsamında bu yıl içinde 132 bin 400 lira ödenek gönderdiği bildirildi. 

Kazı Grubu Başkanı Prof. Dr. Kaan İren, yaptığı açıklamada, kazı ekibinin, ülkedeki birçok üniversiteden öğretim üyeleri, araştırma görevlileri ve öğrencilerden oluştuğunu belirtti.

Ekipte ayrıca restoratör ve mimarların da bulunduğunu vurgulayan İren, bu yılki kazı sezonunda çalışmalara, "Akropolis" eteklerinde bulunan anıtsal yapının ortaya çıkarılmasıyla devam edileceğini bildirdi.

İren, 1954'te başlayan kazılara belirli dönemler ara verildiğini ancak son 28 yıldır kesintisiz sürdüğünü dile getirerek, şunları kaydetti:

"Kesintisiz olarak Daskyleion kazılarını destekleyen Kültür ve Turizm Bakanlığı, bu yıl için şu ana kadar 132 bin 400 lira gönderdi. 2015 kazı sezonunda Daskyleion'da sadece arkeolojik kazılar değil, jeolojik ve jeofizik çalışmaların da yapılması planlanıyor. İlk çağ kentinin o dönemdeki coğrafi görünümünü anlamak ve toprak altındaki yapıları saptamak amacıyla yapılan bu ölçümler son derece önemli bulgular sağlamaktadır. Mimarlarımızla birlikte bu sene de kült yolunun restorasyonu ve Orta Çağ kalesinin konservasyonuna devam edeceğiz."

Peyzaj mimarı Onur Özer tarafından çevre düzenlemesi yapılacağını da belirten İren, "Ayrıca farkındalık yaratma projemiz dahilinde yerel halk ve çocuklarla birlikte çeşitli aktivitelerin düzenlenmesi planlanmıştır" dedi.