Denizcilik ve Kabotaj Bayramı

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı
Denizcilik ve Kabotaj Bayramı
- Ayvalık'ta çeşitli etkinlikler düzenlendi

BALIKESİR (AA) - Ayvalık ilçesinde, 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı nedeniyle çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Cumhuriyet Meydanı'nda Atatürk Anıtı'na çelenk sunumuyla başlayan tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam etti.

Liman Başkanı Hüseyin Demir, günün anlam ve önemini belirten konuşmasında, 1926'da ilan edilen bayram ile Türkiye 'nin karasularını kullanma hakkını elde ettiğini belirtti.

Kabotaj'ın tanımıyla birlikte konuşmasını sürdüren Demir, şunları kaydetti:

"Kabotaj, bir ulusun kara suları içinde kalan milli deniz çevresini kullanması, kullandırması hakkı olarak bilinir. Kabotaj tekeli ülkemizde 19 Nisan 1926 tarihinde Kabotaj Kanunu ile yasalaştırılmıştır. Yasanın yürürlüğe giriş tarihi 1 Temmuz 1926'dır. Kabotaj hakkı Osmanlı devleti zamanında verilen kapitülasyonların kaldırılması sonucunda elde edilmiştir. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk 'ün belirttiği gibi, en güzel coğrafi durumda 3 tarafı denizle çevrili olan Türkiye, endüstri, ticari ve sporuyla en ileri denizci millet konumuna gelmelidir. Denizciliği Türk'ün büyük milli ülküsü olarak düşünmeli ve bunu en kısa zamanda başarmalıyız."

Konuşmanın ardından, Sahil Güvenlik botuyla şehit denizcilerin ruhuna hitaben denize çelenk bırakıldı.

Etkinlik kapsamında düzenlenen yarışlarda, 100 Metre Serbest Yıldızlar kategorisinde Çetin Akkoç, 100 Metre Genç Erkekler Serbest yarışında Doruk Kızılkaya, 100 Metre Büyük Erkekler Serbest Yüzme Yarışmasında ise Hollandalı Jergen Van Hogen birinci olurken, 100 Metre Yıldız Bayanlar Yüzme Yarışmasını Nilgün Eser, Genç Bayanlar 100 Metre Serbest Yüzme Yarışmasını ise İrem Balbay kazandı.

Yağlı direğe tırmanma yarışmasında ise yağlı direğin ucundaki bayrağı beş yıldan bu yana kazanan  Selahattin Yıldız aldı. Ancak Yıldız bu kez yağlı direkten bayrağı alırken vücudunun çeşitli yerlerinden yaralandığı için ödülüne kavuşamadan tedavi altına alındı.