"Denizlerin Terk Edilmiş Av Araçlarından Temizlenmesi" projesi

"Denizlerin Terk Edilmiş Av Araçlarından Temizlenmesi" projesi
"Denizlerin Terk Edilmiş Av Araçlarından Temizlenmesi" projesi
- Proje kapsamında, Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde çalışmalara başlandı - Kaynak Yönetimi ve Balıkçılık Yapıları Daire Başkanı Çelebi: - "Ayvalık, dünyada çok ender bulunan kırmızı mercanlara ev sahipliği yapıyor. Bunun için burada çok hassas çalışılıyor"

BALIKESİR (AA) - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca geçen yıl uygulamaya konulan "Denizlerin Terk Edilmiş Av Araçlarından Temizlenmesi" projesi kapsamında, Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde çalışmalara başlandı.

Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü Kaynak Yönetimi ve Balıkçılık Yapıları Daire Başkanı Ramazan Çelebi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ayvalık'ta balıkçıların deniz dibinde terk ettiği ağların temizliğine başlandığını söyledi.

Sürdürülebilir balıkçılık için projenin önemine dikkati çeken Çelebi, "Başta İstanbul olmak üzere deniz alanları 'hayalet ağ' olarak bilinen terk edilmiş ağ ve av araçlarından birer birer temizleniyor" diye konuştu.

Bu yıl projeye dahil edilen Ayvalık'ta 18 bölgede 64 farklı koordinat belirlendiğini anlatan Çelebi, şöyle devam etti:

"Buralarda terk edilmiş ağ ve av araçlarının temizlenmesine başlandı. Dalgıçlar, deniz dibindeki ağları, bidonlar bağlayarak su yüzüne çıkarıyor ve daha sonra topluyor. Geçen yıl İstanbul, Hatay, Adana , Mersin'de bu projeyi uygulamıştık, bu yıl Balıkesir ve Sinop'u dahil ettik."

Balıkesir'deki uygulamanın ayrı bir öneme sahip olduğunu vurgulayan Çelebi, "Ayvalık, dünyada çok ender bulunan kırmızı mercanlara ev sahipliği yapıyor. Bunun için burada çok hassas çalışılıyor. Diğer bölgelerdeki ağların çıkarılmasındaki emekten, masraftan daha fazlasını, mercan yataklarını tahrip etmeden bu faaliyeti uygulayabilmek için yapıyoruz" dedi.