"Dönek"lerin fiyatı 10 bin liraya ulaşıyor

"Dönek"lerin fiyatı 10 bin liraya ulaşıyor
"Dönek"lerin fiyatı 10 bin liraya ulaşıyor
- Türkiye'de, mübadele döneminde Yunanistan ve Makedonya'dan gelenlerin getirmesiyle yaygınlaşan dönek güvercinlerden iyi cins olanlar, 2 bin liradan 10 bin liraya kadar alıcı buluyor - Çakal, karakanat, alaca ve Ayvalık kaplanı gibi cinsleri bulunan, özgün hareketleriyle ilgi gören güvercinlerin en çok yetiştirildiği yerlerin başında gelen Ayvalık'ta, sadece bu türlerin yarışacağı bir festival yapılacak

BALIKESİR (AA) - SUAT SALGIN - Mübadele döneminde ve sonraki yıllarda Yunanistan ile Makedonya'dan gelenlerin yanlarında getirmesiyle Türkiye 'de yayılan, çakal, karakanat, alaca ve Ayvalık kaplanı gibi çeşitleri bulunan, kendine özgü hareketleriyle ilgi gören "dönek güvercinler", özelliklerine göre 10 bin liraya varan fiyatlardan satılıyor.

Dönek güvercinlerin en iyisinin seçileceği, Türkiye'de ilk kez gerçekleştirilecek festivalin organizatörlerinden Ayvalık'ta yaşayan güvercin yetiştiricisi Mehmet Baklacı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, uçuşunu çeşitli figürlerle süsleyerek adete bir şova dönüştüren döneklerin, Türkiye'de 1923'ten bu yana bulunduğunu söyledi.

Mübadele dönemi ve sonrasında Yunanistan ile Makedonya'dan gelenlerin yanlarında getirdiği bu türün dünyada "fan clup"larının bulunduğunu dile getiren Baklacı, Ayvalık'ın dönek güvercinlerin en çok yetiştirildiği yerlerin başında geldiğini anlattı.

Ülkenin dört bir yanındaki dönek güvercinlerin Ayvalık'tan yayıldığını, ilçelerinin bu türlerin üretiminde de söz sahibi olduğunu ifade eden Baklacı, "Çakal, karakanat, alaca ve Ayvalık kaplanı gibi çeşitleri var. Mesela sadece ilçemize özgü Ayvalık kaplanı, en çok tutulanlar arasında yer alıyor. Bu cinse yıllarımızı verdik" dedi.

Dönek güvercinlerin yarışacağı bir festivali Türkiye'de ilk kez Ayvalık'ta yapmayı planladıklarını anlatan Baklacı, 10 Mart'ta başlayacak bu etkinliği ay sonuna kadar sürdürmeyi hedeflediklerini bildirdi.

- "Tarifi ve tedavisi mümkün olmayan hastalık"

Güvercin sahiplerinin festivale birer küçük altınla katılacağını vurgulayan Baklacı, "Katılımcılardan toplanacak küçük altınlar, dereceye girenlere festival komitesi tarafından dağıtılacak. Ülkenin dört bir yanından güvercin yetiştiricileri Ayvalık'ta buluşacak" ifadesini kullandı.

Baklacı, iyi cins dönek güvercin fiyatlarının 2 bin liradan başlayıp 10 bin liraya kadar çıktığını dile getirdi.

Dönek güvercin besleyiciliğinin adeta bir hastalık olduğunu söyleyen Baklacı, "Tarifi ve tedavisi mümkün değildir bu hastalığın. Mesela sorunlarım olduğunda güvercin kümesine gelerek mutlu oluyorum. Dönek güvercinlerim bana adeta psikologluk yapıyor ve beni terapi ediyor" diye konuştu.

Festival organizatörlerinden 60 yıllık dönek güvercin yetiştiricisi Salih Yıkılmazdağ ise çocukluğundan bu yana büyük bir hayranlık duyduğu ve beslediği bu türlerin Yunanistan ve Makedonya ağırlıklı olmak üzere Balkanlar'dan getirildiğini anlattı.

Eskiden en iyi dönek güvercinlerin sadece Ayvalık'ta bulunduğunu iddia eden Yıkılmazdağ, "Ayvalık'ın zenginleri bu güvercinlerden besliyordu. Festivali düzenlememizdeki amaç, bu kuşların yetiştiriciliğini daha çok özendirmek, daha iyi kuşlar yetiştirilmesini sağlayabilmektir. İnşallah bu başlangıcımız gelecek dönemlerde daha kapsamlı hale dönüşür. Bu konuda ilk kıvılcımı biz atmak istedik" değerlendirmesinde bulundu.

- "Gökyüzünde ne kadar dönerse o kadar mutlu oluyoruz"

Bir başka yetiştirici Bekir Uçaker de bu güvercinler gökyüzünde ne kadar dönerse o kadar mutlu olduklarını belirterek, "Her güvercin dönek olamaz. Bu hastalığa tutulan da vazgeçemez. Bu kuşların kendilerine özgü dönüş stilleri var. Mesela güvercin havada dönerken çizdiği dairenin çok güzel olması lazım. Plaka dönüşü olması lazım ki kuş kendisini beğendirebilsin" görüşlerini iletti.

Söz konusu kuşların, yumurtadan çıkmasından itibaren 12-13 ayda eğitildiği bilgisini veren Uçaker, her birinin sahibini tanıdığını ve bakışlarından bile etkilenerek uçuşunu şekillendirdiğini sözlerine ekledi.