Edremit Körfezi'nde badem ağaçları erken çiçeklendi

Edremit Körfezi'nde badem ağaçları erken çiçeklendi
Edremit Körfezi'nde badem ağaçları erken çiçeklendi
BALIKESİR (AA) - Balıkesir'in Edremit Körfezi'ndeki yerleşim birimlerinde ılıman hava dolayısıyla badem ağaçları erken çiçek açtı.Ayvalık Gıda, Tarım...

BALIKESİR (AA) - Balıkesir'in Edremit Körfezi'ndeki yerleşim birimlerinde ılıman hava dolayısıyla badem ağaçları erken çiçek açtı.

Ayvalık Gıda , Tarım ve Hayvancılık Müdürü Yusuf Akgün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, badem ağaçlarının zamanından önce çiçek açmasının bölgede yaklaşık bir hafta etkili olan lodosun hava sıcaklarını artırmasından kaynaklandığını söyledi.

Muhtemel don olaylarında ürün kaybı yaşanabileceğini dile getiren Akgün, "Hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor. Son bir haftada bölgede etkili olan lodos da havaların iyice ısınmasına neden oldu. Sıcak havayı gören badem ağaçları da bahar geldiğini sanarak çiçek açtı ancak olası bir don olayında çiçek açan badem ağaçlarında önemli ölçüde ürün kaybı olabilir" diye konuştu.

Bölgede ikamet eden Ergün Parlak ise "Badem ağaçları normalde şubat ayının sonunda çiçek açardı ama bu sene erken açtı. Hava bir hafta 10 gündür lodos etkisiyle sıcak. Herhalde sıcağı görerek ağaçlar bahar sandı ve çiçek açtı" ifadesini kullandı.


  ETİKETLER:

  Balıkesir

  ,

  Çiçek

  ,

  Tarım

  ,

  Hava

  ,

  gıda

  ,

  sıcak