Engelliliğin farkına vardılar

Engelliliğin farkına vardılar
Engelliliğin farkına vardılar
BALIKESİR (AA) - AK Parti Ayvalık İlçe Başkanı Hakan Kayaalp ile Balıkesir Milletvekili adayı Hilal Demirözer, Aktif Sosyal Tüm Engelli Dostları'nın...

BALIKESİR (AA) - AK Parti Ayvalık İlçe Başkanı Hakan Kayaalp ile Balıkesir Milletvekili adayı Hilal Demirözer, Aktif Sosyal Tüm Engelli Dostları'nın (ASTED) koordinasyonunda engellilerin karşılaştığı zorlukları yaşayarak öğrendiler.

ASTED'in görme engelli Genel Koordinatörü Namık Tuncel'in öncülüğünde, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası kapsamında düzenlenen etkinlikte, Kayaalp ve Demirözer, önce bir tekerlekli sandalyeye bindi ve Cumhuriyet Meydanı'nda, engellilerin her gün yaşadıkları mimari ve fiziki koşullarla yüz yüze geldi.

Tekerlekli sandalyelerinde önlerine çıkan sadece 10 santimetrelik setleri bile aşamayan Kayaalp ve Demirözer'in daha sonra gözleri bağlandı ve ellerine de bir beyaz baston verilerek, kendi başlarına caddede yürümeleri istendi.

Engelliliğin farkındalığına yönelik gerçekleştirilen etkinlik kapsamında, gerek tekerlekli sandalyesiyle gerekse gözleri kapalı halde yürümeye çalışan Demirözer'in engelli bireylerin her gün yaşadığı olumsuzluklara sadece birkaç dakika bile dayanılmasının son derece güç olduğunu söyledi.

Sadece birkaç dakikalığına da olsa engellilerin zorluklarını yaşayarak hissetmesi nedeniyle, engellilere yönelik bakış açısının bir anda değiştiğini ifade eden Demirözer, "Gerçekten de engelli olup, ayakta kalabilmek inanılmaz güç. Bizim engellilerin bu yaşamsal zorluklarını toplum olarak kesinlikle ortadan kaldırmamız gerekiyor. Onların yaşam standartlarını daha rahat hale getirmemiz gerekiyor. İktidar partisi olarak bizim engelli vatandaşlarımızın bu olumsuzluklarını ortadan kaldırmak adına çalışmalarımız oluyor ama tabiki kentlerdeki cadde ve sokakların engellilerin de rahatlıkla kullanabilecekleri koşullarla kavuşturulması biraz da belediyelere düşüyor" dedi.

Kayaalp ise engelli bir birey olarak yaşamanın gerçekten zor olduğunu vurgulayarak, "Bu hissiyat bile insanı aciz duruma düşürüyor" diye konuştu.

Engellilerin yıllardır haklarını talep etmelerine yönelik haykırışlarına hak vermemenin mümkün olamayacağını kaydeden Kayaalp, "Düşünün evinizdeki elektrik enerjisi kesiliyor. Su kesiliyor. O an ne sanki yaşamsal alanda bir uzvunuzu yitirmiş gibi hissedebiliyorsunuz bazen. Yürüyememek, görememek ve bunların yanı sıra bir çok şeyi yapamamak gerçekten çok zor" ifadelerini kullandı.