Erdek Halk Eğitimi Merkezinin kursları

Erdek Halk Eğitimi Merkezinin kursları
Erdek Halk Eğitimi Merkezinin kursları
BALIKESİR (AA) - Erdek Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünce açılan kursta, "tel kırma" sanatı yeniden yaşatılmaya çalışılıyor. Merkez Müdür Yardımcısı...

BALIKESİR (AA) - Erdek Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünce açılan kursta, "tel kırma" sanatı yeniden yaşatılmaya çalışılıyor. 

Merkez Müdür Yardımcısı Arif Demir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2015-2016 öğretim yılında şu ana kadar açılan 60 kursta bin 554 kursiyerin eğitim gördüğünü söyledi. 

"Tel kırma" kursunun usta öğreticiliğini yapan Gülşen Aslan da ekim ayında başlayan ve 224 saat sürecek kursa 20 kursiyerin katıldığını bildirdi.

Aslan, bu sanatın geçmişinin eskilere dayandığına işaret ederek, "Bu işi 17'nci yüzyılda, katip kızı Ayşe Kırcan'ın başlattığı biliniyor. Bartın, bu işin patentini aldı. Kursumuzda 100 yıl öncesine dayanan bu işi yeniden canlandırmayı amaçlıyoruz. Kursiyerlerimize, evlerde, ihtiyaca ve ilgiye göre kullanılacak olan beyaz el işleri öğretiyoruz. Bu arada, kına günleri için kına başı örtüsü işlenmesi de kurs programımız içinde yer alıyor" dedi.

- Okuma yazma kursu

Okuma yazma kursuna katılan 56 yaşındaki Gülizar Akbulut'un çabası ise takdir topluyor. 

Akbulut, 10 yıl önce Sivas'tan Erdek'e göç ettiğini dile getirerek, "Yıllarca ev işlerinde çalışmam nedeniyle okuma yazma öğrenme olanağına kavuşamadım. Şimdi bu eksikliğimi gidermek için çok çalışıyorum" diye konuştu.