Erdek ve Bandırma'da uskumru sevinci

Erdek ve Bandırma'da uskumru sevinci
Erdek ve Bandırma'da uskumru sevinci
BALIKESİR (AA) - Erdek Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ali Demiray, Erdek ve Bandırma körfezlerinde balıkçıların uskumru avladığını söyledi.Demiray,...

BALIKESİR (AA) - Erdek Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ali Demiray, Erdek ve Bandırma körfezlerinde balıkçıların uskumru avladığını söyledi.

Demiray, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgede uzun süredir uskumru balığının avlanmadığını ve ilçeye çevre illerden getirildiğini anlattı.

Bu yıl ise ava çıkan balıkçıların ağ ve oltalarında uskumruya rastlanmasının sevindirici olduğunu dile getiren Demiray, şunları kaydetti:

"Bölgede yıllardır uskumru görülmüyordu. Vatandaşlar neredeyse uskumrunun adını unutmuşlardı. Şimdi, tezgahlarda uskumruyu görenler, önce inanmayarak iki balığın benzerliği nedeniyle uskumruya bakıp 'kolyoz olmasın' diye soruyorlar. Onları, bu balığın kolyoz değil, uskumru olduğu konusunda zor ikna ediyoruz. Uskumru çok lezzetli bir balık. Şu an tezgahlarda 20 liradan satışa sunuluyor."

Balıkçı Alaattin Kaleci ise kilogram bazında uskumru ve çinekopun 20, hamsinin 10, istavritin 7 ve sardalyenin 5 liradan satıldığını ifade etti.