Erdek'in kurtuluşunun 93'üncü yıl dönümü

Erdek'in kurtuluşunun 93'üncü yıl dönümü
Erdek'in kurtuluşunun 93'üncü yıl dönümü
BALIKESİR (AA) - Erdek'in düşman işgalinden kurtuluşunun 93'üncü yıl dönümü kutlandı.Merkez Hacı Ömer Cami önünde, ilçe Kaymakamı İsmail Karadaş,...

BALIKESİR (AA) - Erdek'in düşman işgalinden kurtuluşunun 93'üncü yıl dönümü kutlandı.

Merkez Hacı Ömer Cami önünde, ilçe Kaymakamı İsmail Karadaş, Garnizon Komutanı Deniz Kurmay Kıdemli Albay Alper Yeniel ve Belediye Başkanı Hüseyin Sarı'nın katılımıyla başlayan törende, önce şehitler için sala verildi ve ardından kurban kesildi.

Daha sonra Cumhuriyet Meydanı'na geçildi, Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu, saygı duruşunda bulunuldu ve akabinde İstiklal Marşı okundu.

Günün anlam ve önemini vurgulayan konuşmayı yapan Sarı, şunları kaydetti:

"Son dönemlerde ülkemizde yaşadığımız elim olaylar nedeniyle bugün , buruk bir bayram yaşıyoruz. Allah, ülkemizi vatansız bırakmasın, bayrağımızı göklerden indirmesin. Bu topluma bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın. Balıkesir gibi, Kuvay-ı Milliye ruhunun canlandığı, Kuvay-ı Milliye meşalesinin yakıldığı bir coğrafyada yaşamaktan gurur duyuyorum. Bugün, yüzlerce yıldır birlikte yaşayan insanların birbirlerine silah çekmesinden daha acı ne var? Aynı soydan, farklı soydan, farklı dinden insanlar, bugün emperyalist güçler tarafından birbirine düşürülmek isteniyor. Bu güçlere karşı kendimizi kullandırmamamız gerekiyor. Allah, kimseye evlat acısı yaşatmasın. Silah sıkanlara da, bu işte sorumlulukları olduğu halde şehitlerin arkasından timsah gözyaşı dökenlere de lanet olsun."

Ayrıca alanda temsili Kurtuluş Savaşı sahnelendi.