Erdek'te, mezat geleneği

Erdek'te, mezat geleneği
Erdek'te, mezat geleneği
BALIKESİR (AA) - Erdek'te, yaklaşık 50 yıldır süren balıkların mezat usulü satışı ilgi çekiyor.Erdek Su Ürünleri Kooperatifi Derneği Başkanı Ali...

BALIKESİR (AA) - Erdek'te, yaklaşık 50 yıldır süren balıkların mezat usulü satışı ilgi çekiyor.

Erdek Su Ürünleri Kooperatifi Derneği Başkanı Ali Demiray, sabah saatlerinde küçük kayıklarla balık haline gelen veya oltalarıyla balık avlayan balıkçıların yaklaşık 50 yıldır mezat usulü satış yaptığını belirtti.

Satışlarda fiyatların hale gelen ürünün miktarına göre değiştiğini ifade eden Demiray, "Son olarak gerçekleşen mezatta istavritin kabı 15-17, mezgitin 10-12, kefalin tanesi 8-10, palamut tanesi 12-17 liradan alıcı buldu. Aynı zamanda vatandaşlar bu sayede hem taze hem daha ucuz balık alabiliyor" dedi.

Balık halinde üç yıldır tellallık yapan  belediye görevlisi Murat Ubay ise "Halka açık bu mezat, ülkemizin sadece birkaç kentinde kaldı. Bu mezat sayesinde hem Erdek'te oturan hem de yaz aylarında tatile gelen vatandaşlarımız, taze ve piyasaya göre daha ucuz balık yeme olanağına kavuşuyor. Mezatta Erdek Belediyesi olarak alıcıdan yüzde 5,5 satıcıdan ise yüzde 7,5 komisyon alıyoruz" diye konuştu.


  ETİKETLER:

  Belediye

  ,

  Ucuz

  ,

  Palamut

  ,

  Sabah

  ,

  Su ürünleri