Erdek'te zeytin alımı

Erdek'te zeytin alımı
Erdek'te zeytin alımı
- İlçede 5 milyon 700 bin kilo zeytin alımı yapıldı

BALIKESİR (AA) - Erdek Zeytin Tarım Satış Kooperatifi'nin, bu yıl zeytin sezonunda 5 milyon 700 bin kilogram zeytin aldığı bildirildi.

Kooperatif Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Durak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 400 bin kilogramı yağlık, geriye kalanı sofralık olan zeytinler için üreticiye 23 milyon  lira ödediklerini söyledi.

Geçen sezon 3 milyon kilo sofralık zeytin aldıklarını, bu yıl ise hedeflerinin 6,5 milyon kilogram olduğunu belirten Durak, şunları kaydetti. 

"Bu alım döneminde hedefimiz ortalama 6,5 milyon kilo alım gerçekleştirmekti, ancak 5 milyon 700 bin kilogramda kaldık. Bu yıl mantar ve zeytin vuruğu verim düşüklüğüne yol açtı. Bölgemizde, bize bağlı Paşalimanı dahil olmak üzere 1 milyon 250 bin zeytin ağacı var. Kooperatif yönetimi olarak 3 yılda, birçok proje  ürettik. Bunlardan ilki, iki yıl önce kurduğumuz zeytinyağı fabrikasıydı. Bu fabrikadan iki yılda 1 milyon lira gelir elde ettik. Diğer iki projemiz ise havalandırma sistemi ve arıtma. Eskiden manuel olan havalandırma sistemimizi çağa uygun duruma getiriyoruz."


  ETİKETLER:

  Balıkesir

  ,

  Proje

  ,

  Tarım

  ,

  lira

  ,

  sezon

  ,

  yönetim