Eski seçim sandıkları sokak hayvanlarına yuva oldu

Eski seçim sandıkları sokak hayvanlarına yuva oldu
Eski seçim sandıkları sokak hayvanlarına yuva oldu
- Ayvalık ilçesinde faaliyet gösteren Mehmet Akif Ersoy Ortaokulunun öğrencileri, yakacak yapılması için okul idaresine teslim edilen ahşaptan imal edilmiş eski oy sandıklarını, sokak hayvanlarının barınabilmesi amacıyla birer yuvaya dönüştürdü - Öğrenci Akan: "Eski seçim sandıklarını soba ya da kaloriferlerde yakarak sınıflarımızı ısıtmak yerine hayvan dostlarımıza yuva yaptık ve onları sulu boyalarımızla süsledik"

BALIKESİR (AA) - SUAT SALGIN - Ayvalık ilçesindeki Mehmet Akif Ersoy Ortaokulunda hayata geçirilen bir proje kapsamında öğrenciler, kalorifer yakıtı olarak okullarına gönderilen eski ahşap seçim sandıklarından sokak hayvanlarının barınabilmesi için birer yuva yaptı.

Okulun Teknoloji Tasarım Öğretmenleri Hatice Akçil ve Oya Sevinç öncülüğünde gerçekleştirilen  sosyal sorumluluk projesiyle 7'nci ve 8'inci sınıf öğrencilerine paylaşma ve birlikte hareket etmenin öğretilmesi amaçlanıyor.

Ortaokulun Öğrenci Meclisi Başkanı Buket Yalçın, AA muhabirine, eski oy sandıklarını değerlendirerek sokak hayvanlarına barınak yapmaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi.

Projenin pek çok bakımdan kendilerine yararlı olduğunu vurgulayan Yalçın, "Evlerimizin bulunduğu cadde ve sokaklarda yaşayan yuvasız kedi ve köpekler için hem birer yuva yaptık hem de kendi aramızda eğlenceli bir çalışma oldu. Bu sandıkları, isteyen arkadaşlarımız evlerinin önüne ya da sokaklarındaki uygun yerlere koyarak o evsiz dostlarımıza birer yuva olmasını sağlayacak" dedi.

Öğrencilerden Ecre Akan da sokak hayvanlarının ne sahipleri ne de yuvalarının bulunduğunu anlattı.

Onlar için bir proje geliştirmeye karar verdiklerini dile getiren Akan, şöyle konuştu:

"Elimizdeki eski seçim sandıklarını soba ya da kaloriferlerde yakarak sınıflarımızı ısıtmak yerine hayvan dostlarımıza yuva yaptık ve onları sulu boyalarımızla süsledik. Bu çalışmamızın sonucunda da son derece güzel yuvaları hayata geçirirken hem çok eğlendik hem de sokak hayvanlarına yeni bir yuva kazandıracak olmanın mutluluğunu yaşadık. Unutmamalıyız ki onlar da bizler gibi birer canlı ama ne yazık ki bizim kadar şanslı değiller. Onlar korunamıyor, tıpkı savunmasız birer bebek gibi sevgiye ve şefkate ihtiyaç duyuyorlar."

- "Değerler Eğitimi"

İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen ise  Milli Eğitim Bakanlığı öncülüğünde son dönemde hayata geçirilen "değerler eğitimi" ile doğru orantılı bir projenin başarıyla uygulandığını ifade etti.

Öğrencilerin, proje çalışmaları sırasında birbirleriyle dayanışma ve kaynaşma içinde ortaya çok güzel eserler çıkardığını söyleyen Bilen, "Okul yönetimi başta olmak üzere emeği geçen öğretmen ve öğrencileri yürekten kutluyorum" ifadesini kullandı.

Okulda yapılan yuvalar, evlerinin bahçeleri ya da sokaklardaki uygun alanlara koyabilmeleri için öğrencilere teslim edildi.