Eski zeytinyağı tenekelerini meraklılarına satıyor

Eski zeytinyağı tenekelerini meraklılarına satıyor
Eski zeytinyağı tenekelerini meraklılarına satıyor
- Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde antikacılık yapan Arbak, Türkiye'nin dört bir yanından topladığı içi boş, eski zeytinyağı tenekelerini 30 ile 125 lira arasında değişen fiyatlardan satıyor - Nadir bulunan zeytinyağı tenekelerini daha yüksek fiyatlara elden çıkaran Arbak'ın koleksiyonunda bulunan zeytinyağı fabrikalarının eski zarfları, faturaları, sabun kaşeleri, anahtarlık ve takvimleri de alıcı buluyor

BALIKESİR (AA) - SUAT SALGIN - Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde antikacılık yapan Deniz Tuğhan Arbak, 2009 yılından bu yana Türkiye'nin dört bir yanından topladığı eski zeytinyağı tenekelerini meraklılarına satıyor.

Arbak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bit Pazarı Çarşısı'nda antikacılıkla uğraştığını belirterek, ürünlerinin genellikle zeytinle ilgili olduğunu söyledi.

Yerli ve yabancı turistlerden büyük ilgi gören zeytin koleksiyonunda ilgi çekici eşyalar bulunduğunu dile getiren Arbak, bunlar arasında en ilginç olarak eski zeytinyağı tenekelerinin dikkati çektiğini anlattı.

Günümüzde faaliyette olmayan firmalarla halen zeytinyağı sektörünün içinde bulunan şirketlerin 70 yıla varan eski zeytinyağı tenekelerini ülkenin dört bir yanından topladığını aktaran Arbak, şöyle devam etti:

"Bunları 30 ila 125 lira arasında değişen fiyatlardan satıyorum. Nadir bulunanları oluyor ki çok daha yüksek fiyatlardan alıcı buluyor. Otantik bir lokanta, kafe açan, eski yapıları otele çeviren ya da taş bina evi olanlar, dekorasyon için eski zeytinyağı tenekesini kullanabiliyor. Zeytin ürünleriyle ilgili koleksiyon yapanlardan da talep görüyor. En eski tenekemiz 70 yıllık. Osmanlı döneminden kalan zeytinyağı tenekelerini bulamıyorum. Daha önce Rumlardan kalan tenekeler vardı elimde. Ayvalık'ın zeytinyağı tarihinde önemli izler bırakan fabrikaların, markaların tenekelerini toplayarak hem bu yönde sektöre bir farkındalık yaratmak hem de dikkatleri bu yöne çekmeye çalışıyoruz."

Eski zeytinyağı tenekelerinin ne kadar eski görünümü olursa değerinin bir o kadar yükseldiğini ifade eden Arbak, "Zeytinyağı tenekelerinden oluşan koleksiyonumuz, Yunanlılar başta olmak üzere yerli ve yabancı turistlerden ilgi görüyor. Bu tenekelerden elimizde çifti varsa satıyoruz. Aksi takdirde koleksiyonumuzu bozmuyoruz" dedi.

Tenekelerin dışında 100 yıllık tarihe sahip zeytinyağı fabrikalarına ait eski faturalar, zarflar, sabun kaşeleri, anahtarlık ve takvimlerin bulunduğunu belirten Arbak, bu ürünlerin de meraklılarınca arandığını anlattı.

Ellerinde 40 markaya ait teneke ve diğer ürünlerin bulunduğunu vurgulayan Arbak, "Edremit Körfezi bu konuda çok zengin. Koleksiyonumuzun önemli kısmını bu bölgeden temin ettim. Akhisar ve Gaziantep'ten gelen tenekelerimiz bile bulunuyor" ifadesini kullandı.

Arbak, İstanbul'dan gelen koleksiyoncuların Ayvalık'ın eski zeytinyağı markalarından oluşan tenekeleri istediğini belirterek, "Tüm bunların Ayvalık'ta kurulmasını hayal ettiğim kent tarihi arşivinde kalmasını istiyorum. Ayvalık'ta bir müzenin açılması için Ayvalık Ticaret Odası yetkilileriyle kısa süre öncesinde görüştük. Aslında 20 kişi bir araya gelse ve biner lira vermiş olsa bu müze çoktan kurulur. Ben de koleksiyonu tamamlarım. Bu arşivde zeytin ve zeytinyağı için benim gönlümdeki yer Ayvalık. Bu arşiv mutlaka burada kurulmalıdır" diye konuştu.