Esnaf, memur ve aşçıdan atlı cirit takımı

Esnaf, memur ve aşçıdan atlı cirit takımı
Esnaf, memur ve aşçıdan atlı cirit takımı
- Sındırgı'da 2013'te kurulan ve yurt içinde müsabakalara katılan atlı cirit spor kulübü, ilçe insanına at binmeyi sevdirmeye çalışıyor - Kulüp başkanı Erbek: "Takımımız 15 kişiden oluşuyor. Bunlardan 6'sı esnaf, 4'ü memur, ikisi öğretmen, ikisi öğrenci, biri de aşçı" - "Yendiğimiz oluyor, yenildiğimiz oluyor. Daha yeni bir kulüp olduğumuz için ortalardayız. Uşak, Erzurum bu işin içinde 20-30 yıldır var, bizden epeyce önde ve iyiler"

BALIKESİR (AA) - SEYHAN KIRICI - Balıkesir'in Sındırgı ilçesinde iki yıl önce kurulan ve yurt genelinde müsabakalara katılan atlı cirit takımı, bu spora ilgi duyan esnaf, memur ve aşçıdan oluşuyor.

Sındırgı Atlı Cirit Spor Kulübü Başkanı Mehmet Ali Erbek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçede birçok ailenin at sahibi olduğunu ancak bunların sadece yük taşımada kullanıldığını söyledi.

İlçe insanına at sevgisini aşılamak, at binmeyi özendirmek ve eski çağların savaş oyunları cirit ile değneği göstermek amacıyla birkaç arkadaşıyla bir araya gelip iki sene önce takım oluşturduklarını belirten Erbek, "Takımımız 15 kişiden oluşuyor. Bunlardan 6'sı esnaf, 4'ü memur, ikisi öğretmen, ikisi öğrenci, biri de aşçı" dedi.

Sındırgı'da at binme hevesinin yaygın olduğunu anlatan Erbek, bu ilgiyi atlı ciride yöneltmeye çalıştıklarını dile getirdi.

Takımı oluşturup müsabakalara katılmaya başladıktan sonra at binme, cirit, değnek ve ok oyunlarına ilginin arttığına değinen Erbek, şunları kaydetti:

"Türkiye genelinde 70'ten fazla atlı spor kulübü var. Atlı cirit için en uygun tür, Arap atlarıdır. Biz de Arap atlarını kullanıyoruz. İngiliz atları da var ama dayanıklı olmuyor. Bu atları hipodromdan temin ediyoruz. Hepsi Türkiye Jokey Kulübü'ne kayıtlı, hepsi damgalıdır. Hepsinin bir adı var ve bunu bilirler. Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu tarafından düzenlenen atlı cirit müsabakalarına katılıyoruz. Yendiğimiz oluyor, yenildiğimiz oluyor. Daha yeni bir kulüp olduğumuz için ortalardayız. Uşak, Erzurum bu işin içinde 20-30 yıldır var, bizden epeyce önde ve iyiler."

 

- "Diriliş Ertuğrul" dizisinin oyuncularını bekliyorlar

Sındırgı Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Salih Durak da "Uluslararası Sındırgı Yağcıbedir Halı, Kültür ve Sanat Günleri Festivali"nin 17'ncisini 13-15 Kasım tarihlerinde yapacaklarını ifade etti.

Bu festivalin en önemli etkinliklerinden birinin, atlı gösteriler olduğunu söyleyen Durak, "Atlı gösterilerimiz festivale farklı bir hava katacak. Sındırgı Yağcıbedir halısı ve pehlivanlarıyla meşhur. Şimdi buna atlılar da eklendi. 14 Kasım'da belediyemiz ile Balıkesir'den okçuların organize ettiği müsabakalar olacak. Bu etkinliğe, TRT'nin sevilen dizisi 'Diriliş Ertuğrul' oyuncularından bazıları katılacak" diye konuştu.