Ev hanımları "Sedef Kakma Kursu"nu başarıyla bitirdi

Ev hanımları "Sedef Kakma Kursu"nu başarıyla bitirdi
Ev hanımları "Sedef Kakma Kursu"nu başarıyla bitirdi
BALIKESİR (AA) - İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından düzenlenen "Sedef Kakma Kursu"nu başarıyla bitiren 13 ev hanımı, sertifika almaya hak...

BALIKESİR (AA) - İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından düzenlenen "Sedef Kakma Kursu"nu başarıyla bitiren 13 ev hanımı, sertifika almaya hak kazandı.

İl Müdürü Mustafa Çaltı, sedef kakmanın, Türk süsleme ve geleneksel el sanatları kurslarından biri olduğunu belirterek, kursiyerleri başarılarından dolayı kutladı.

Unutulmaya yüz tutan sanatları bu tür kurslarla yaşatmak istediklerini dile getiren Çaltı, "Amacımız yapılan eserleri tanıtarak, aslına uygun olarak öğretip, yeni elemanlar ve ustalar yetiştirerek gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlamaktır. Kültür ve Turizm Bakanlığınca kabul edilerek 2015 'te başlatılan sedef kakma kursu tamamlanarak, kursiyerlerin kurs sonu sınavı yapıldı. Kurs eğitmeni Tenzile Yanar yönetiminde sürdürülen el sanatları kursundan 13 kursiyer kurs bitirme belgesi almaya hak kazanmıştır" dedi.

Çaltı, kurs için yer tahsisinde bulunan Balıkesir Bayburtlular Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Ali Haydar Temel'e teşekkür etti.

 


  ETİKETLER:

  Balıkesir

  ,

  Turizm

  ,

  kültür

  ,

  2015