Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Arzu:

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Arzu:
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Arzu:
- "Bundan sonra yapacağımız çalışmalarla tarımsal gayrisafi milli hasılamızı 150 milyar dolara, ihracatımızı da 40 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz"

BALIKESİR (AA) - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu, Türkiye 'nin tarımsal gayrisafi milli hasılasını 150 milyar dolara, ihracatını da 40 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Arzu, Balıkesir Valisi Mustafa Yaman ve Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur'u makamlarında ziyaret etti. Yaman ve Uğur'dan çalışmalarına ilişkin bilgi alan Arzu, daha sonra Altıeylül Belediyesi Gelişim Merkezi'nin (ALGEM) açılış törenine katıldı.

Balkonuk Center'da düzenlenen Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) yatırımları ve açılış töreninde konuşan Arzu, Türkiye'de son yıllarda büyük bir değişim ve dönüşüm yaşandığını ifade etti.

Sağlanan istikrar ve güven ortamı sayesinde ülkenin çağ atladığını dile getiren Arzu, gelişmenin tarımda da kendini gösterdiğini anlattı.

Tarımda gelinen noktanın kamuoyu tarafından fazla bilinmediğini belirten Arzu, şöyle konuştu:

"Türk tarımı  Avrupa 'da birinci sıraya yerleşti. Tarımsal gayrisafi milli hasıla 23 milyar dolardan 61 milyar dolara çıktı. Bu, bizi Avrupa'da birinci sıraya taşıdı. Balıkesir, ülke ekonomisine büyük katkılarda bulunuyor. Balıkesir'in rakamları 1,8 milyar dolardan 6 milyarın üzerine geldi. 75 milyon nüfusu ve ülkeye gelen 35 milyon turisti besliyoruz. 18 milyar dolar da tarımsal gayrisafi milli hasıla ihraç ediyoruz. Tarımla ilgili yasal düzenlemelerde bulunduk. Tarladan sofraya kadar gerekli çalışmaları yaptık. Çiftçimizin, üretimimizin hayat standardını yükseltmek için ucuz kredi temin ettik. Sıfır ya da düşük faizli krediler verildi. Hibe desteklerini üretim ve çevre ile bağlantılı hale getirdik. Ne kadar üretirseniz, sağlıklı üretirseniz ona göre destek alıyorsunuz."

Arzu, Türkiye'nin, tarım ve hayvansal ürünlerde üretim artışı ile kalite ve hijyen koşulları bakımından Avrupa standartlarını yakaladığını vurguladı.

Bu alanlarda çalışmalarının sürdüğünü bildiren Arzu, "Bundan sonra yapacağımız çalışmalarla tarımsal gayrisafi milli hasılamızı 150 milyar dolara, ihracatımızı da 40 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Bunu birliğiyle başaracağız. 48 araştırma enstitümüz var. İktidara geldiğimizde 230 milyar dolar hasılanın binde 5'ini Ar-Ge'ye ayırıyorduk, 2023 hedefimiz yüzde 3'e çıkarmak" değerlendirmesinde bulundu.