Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Arzu:

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Arzu:
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Arzu:
- "Türkiye, hayvancılık konusunda çok önemli bir noktaya geldi" -"Süt üretimimiz 8,5 milyon tondan 18,5 milyon tona çıktı. Kırmızı et üretimimiz 420 bin tondan 1 milyon tona geldi"

BALIKESİR (AA) - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu, Türkiye 'nin hayvancılık konusunda önemli bir gelişme kaydettiğini belirterek, süt ve kırmızı et üretimlerinde büyük artışlar olduğunu söyledi.

Arzu, Bigadiç ilçesinde belediye tarafından inşa ettirilen mezbahanın açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'de özelikle son 12 yıla bakıldığında tarım ve hayvancılık konusunda büyük değişim ve dönüşümlerin yaşandığını anlattı.

Tarım ve hayvancılık alanlarında Türkiye'nin Avrupa 'da ilk sıralarda anıldığını dile getiren Arzu, şöyle konuştu:

"Türkiye, hayvancılık konusunda çok önemli bir noktaya geldi. 2002'de 83 milyon lira olan verilen destek miktarı geçen yıl 3,9 milyar liraya ulaştı. Süt üretimimiz 8,5 milyon tondan 18,5 milyon tona çıktı. Kırmızı et üretimimiz 420 bin tondan 1 milyon tona geldi. Yani üreticimizi destekledik, üreticimiz de bu destekleri yerinde kullandı ve ülke ekonomisine büyük bir katkıda bulundu. Daha önce çiftçimiz yüzde 59 faizle kredi alıyordu, biz ise hayvancılıkta sıfır faizli krediler verdik."

Arzu, Türkiye'nin demokrasi, eğitim ve sağlık alanlarında da büyük gelişmeler kaydettiğini vurguladı.

Altyapı ve üstyapıda çok değişimler olduğunu belirten Arzu, " Ankara 'dan gece kalktım ve sabah Balıkesir'deki etkinliklere katıldım. Bunlar daha önce böyle değildi. Daha önce Ankara'dan 7-8 saatte anca gelinebilirdi ancak şimdi duble yollar, çevre yollarıyla daha kısa zamanda ulaşım sağlanıyor. Baktığınız zaman Avrupa standartlarının önüne geçtik. Bu, hayatın her alanında böyle" ifadesini kullandı.

Daha sonra Arzu, Balıkesir Valisi Mustafa Yaman ve diğer protokol üyeleriyle açılışını yaptığı mezbahayı gezdi.