Güney Marmara'da 1,7 milyon dekar buğday ekildi

Güney Marmara'da 1,7 milyon dekar buğday ekildi
Güney Marmara'da 1,7 milyon dekar buğday ekildi
- TMO Bandırma Şube Müdürü Ağmil: - "Bursa, Yalova, Balıkesir ve Çanakkale'yi kapsayan Güney Marmara bölgesinde bu yıl için için yaklaşık 1 milyon 700 bin dekar buğday ile 500 bin dekar arpa ekimi gerçekleştirildiği tahmin ediliyor"

BALIKESİR (AA) - Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Bandırma Şube Müdürü İbrahim Ağmil, Bursa, Yalova, Balıkesir ve  Çanakkale 'yi kapsayan Güney Marmara bölgesinde bu yıl için yaklaşık 1 milyon 700 bin dekar buğday ile 500 bin dekar arpa ekimi gerçekleştirildiğinin tahmin edildiğini söyledi.

Ağmil, gazetecilere yaptığı açıklamada, Güney Marmara genelinde buğday ve arpa ekimine yönelik yaptıkları araştırmayı tamamladıklarını ifade etti.

"Gönüllü Ofis Dostu" projesi kapsamında, çevredeki tüm köylerde muhtarlardan, tarım danışmanlarından, kurumlarca seçilen gönüllü çiftçilerden alınan bilgiler doğrultusunda üretim miktarları ve  piyasa durumlarını takip ettiklerini dile getiren Ağmil, "Buna göre, Bursa, Yalova, Balıkesir ve Çanakkale'yi kapsayan Güney Marmara bölgesinde bu yıl için için yaklaşık 1 milyon 700 bin dekar buğday ile 500 bin dekar arpa ekimi gerçekleştirildiği tahmin ediliyor" dedi.

Araştırmalarda buğdayın kalitesine de dikkat ettiklerini vurgulayan Ağmil, şunları kaydetti:

"Buğdayın kalitesini belirleyen en önemli özellik proteindir. Süne tahribatı ise buğdayın kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle buğday işleyen sektör veya sanayici, kaliteye göre fiyat vermektedir. İlkbaharda süne ve kımıl göç yayılmasını takip için tarlalar sürekli kontrol edilmeli, mücadelenin zamanında ve etkin yapılabilmesi için tarım teşkilatlarının önerilerine dikkat edilmelidir. Uygun gübreleme, süne ile mücadele, yüksek kalite ve daha fazla kazanç demektir. Uyarılara göre hareket edildiğinde beklenen verime ulaşılabilecektir."