Halk Sağlığı Müdürlüğüden sıcak hava uyarısı

Halk Sağlığı Müdürlüğüden sıcak hava uyarısı
Halk Sağlığı Müdürlüğüden sıcak hava uyarısı
BALIKESİR (AA) - Balıkesir Halk Sağlığı Müdürlüğü, vatandaşların sıcak havadan olumsuz etkilenmemesi için uyarılarda bulundu.İl Halk Sağlığı...

BALIKESİR (AA) - Balıkesir Halk Sağlığı Müdürlüğü, vatandaşların sıcak havadan olumsuz etkilenmemesi için uyarılarda bulundu.

İl Halk Sağlığı Müdürü  Dr. Hakkı Özçoban, yaptığı yazılı açıklamada, nemdeki artış sebebiyle hava sıcaklıklarının daha yüksek hissedileceğini belirtti.

Gerekli önlemlerin alınmadığında insan sağlığının olumsuz yönde etkileneceğini bildiren Özçoban, şunları kaydetti:

"Sıcak havalar, küçük çocuklar, yalnız yaşayanlar, özürlüler, bakıma ihtiyacı olanlar, gebeler, 65 yaş ve üzeri yaşlılar, aşırı kilolular, açık alanda çalışanlar, kronik hastalığı olanlar (şeker hastalığı, kalp-damar hastalıkları, beyin-damar hastalıkları, psikolojik hastalıklar, kronik solunum sistemi hastalıkları, karaciğer hastalıkları, böbrek hastalıkları), sürekli ilaç (özellikle tansiyon düşürücü, idrar söktürücü, depresyon ve uyku ilaçları) kullananları, alkol ve madde bağımlılarını olumsuz yönde etkiler. Bilindiği üzere vücut, aşırı ısı enerjisine maruz kaldığında normal ısı ayarlama mekanizmaları aşılır, vücut daha fazla ısıyı tolere edemez hale gelir. Bunun sonucunda aşırı sıcağa maruz kalma nedeniyle birtakım sağlık problemleri oluşur. Aşırı sıvı, elektrolit kaybı ve kramplar ile sıvı azalmasına bağlı şok, ısı düzenlenmesinde bozulma ve tehlikeli ateş yükselmesi ortaya çıkabilir. Sıvı kaybı, aşırı terleme, kusma, ishal, yaşlılık, ağır çalışma, yetersiz havalandırma, aşırı giyinme klinik tablonun ağırlaşmasına neden olur."

Özçoban, sıcak ve nemin sağlığı tehdit eden etkilerini ortadan kaldırmak için şu önerilerde bulundu:

-"Güneşin zararlı etkilerinden korunmak amacıyla özellikle 11.00?16.00 saatleri arasında gerekmedikçe açık havaya çıkılmamalı, çıkılması durumunda şapka, şemsiye ve benzeri koruyucu giysi ve eşyalar kullanılmalıdır. 

Kalın koyu renkli giysiler yerine ince bol ve açık renkli giysiler tercih edilmelidir.

Güneş altında ağır egzersiz ve spor yapılmamalıdır.

Kahvaltıda az yağlı peynirler, zeytin ve taze sebzeler bulunmalı, kafein içeren içecekler yerine de süt, meyve suyu, ıhlamur ve kuşburnu gibi bitki çayları tercih edilmelidir.

Dışarıda ve açıkta satılan yiyeceklerin, tüketiminden kaçınılmalı, çabuk bozulma riski olan besinler (et, yumurta, süt, balık vb.) açıkta bekletilmemeli, besinlerin hazırlanması ve pişirilmesi aşamalarında hijyen kurallarına özen gösterilmelidir.

Yemekleri pişirirken kızartma ve kavurma gibi ağır yemek yerine haşlama, ızgara, kendi suyunda veya az suda pişirme gibi sağlıklı pişirme yöntemleri uygulanmalıdır.

Vücut direncini artırmak ve vücudun yeterli miktarda vitamin ve mineral almasını sağlamak için bol miktarda sulu sebze ve meyve ağırlıklı yemekler tercih edilmelidir.

Sigara ve alkol alınmamalıdır.

Su, ayran ve limonata gibi bol ve temiz sıvı gıdalar alınmalı, susuzluk hissi olmasa bile her gün en az 2-2.5 litre (12-14 su bardağı) sıvı tüketilmelidir.

Havalandırması yetersiz olan yerlerde durulmamalı, serin ve havadar yerler tercih edilmelidir.

Vücut ısısının yükselmemesi için sık sık duş alınmalı, bunun mümkün olmadığı durumlarda ayaklar, eller, yüz ve ense soğuk suyla ıslatılmalı veya silinmelidir.

Sıcaktan kaynaklanan rahatsızlıklarda mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna müracaat edilmeli, verilmiş olan tedaviler aksatılmadan sürdürülmelidir.

Stresli ortamlardan uzak durulmalı ve yukarıda açıklanan hususlar doğrultusunda bilinçli olunması gerekmektedir."