"Harçlıklarını taştan çıkaracaklar"

"Harçlıklarını taştan çıkaracaklar"
"Harçlıklarını taştan çıkaracaklar"
- Balıkesir'in Ayvalık ilçesindeki bir ortaokulda hayata geçirilen "Harçlıklarımızı Taştan Çıkaracağız" projesiyle öğrenciler, deniz kıyısından topladıkları çakıl taşlarıyla farklı tablolar yapıyor - Okul Müdürü Kurtuluş: - "Öğrencilerle doldurup dolduramayacağımızı düşünürken, açtığımız atölye bugün yoğun talep nedeniyle bize yetmez oldu. Birçok öğrenci projeye dahil olmak istiyor" - Öğrenci Değirmenci: - "Sergide taş ve tahta parçalarından yaptığım tablolardan elde edilecek gelirle, Galatasaray'ın 4 yıldızlı formasını satın almak istiyorum"

BALIKESİR (AA) - SUAT SALGIN - Balıkesir'in Ayvalık ilçesindeki bir ortaokulda başlatılan "Harçlıklarımızı Taştan Çıkaracağız" projesi kapsamında, 7 öğrencinin deniz kıyısından topladıkları çakıl taşları ve tahta parçalarıyla yaptığı tablolar ilgi görüyor.

Mehmet Akif Ersoy Ortaokulunda görsel sanatlar öğretmeni Gamze Ekin'in rehberliğinde yaklaşık 6 ay önce hayata geçirilen proje çerçevesinde, küçük bir sınıf atölyeye dönüştürüldü.

Okulun 5, 6 ve 7. sınıflarında eğitim gören Kayra Kutlu, Aleyna Özgül, Eray Değirmenci, Eren Kalkan, Ceren Ekin, Sudenaz Adanır ve Delfin Dila Dağaşan, çakıl taşları ve yıpranmış tahta parçalarından adeta sanat eseri ortaya çıkarıyor.

Öğretmen Ekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İtalyan bir sanatçının yaptığı eserlerden esinlenerek hazırladıkları projede beklentilerinin üzerinde yol aldıklarını söyledi.

Öğrencilerin okuldaki taş atölyesinde hem eğlendiğini hem de çok güzel tablolar ortaya çıkardığını vurgulayan Ekin, bu sanat dalının çocukların eğitimine olumlu yansıdığını, özellikle sosyal yönlerinin geliştiğini aktardı.

Kendisinin de ilgilendiği bu sanatta, taşları farklı renklerde boyayıp tablolar yaptıklarını anlatan Ekin, şöyle devam etti:

"Bu işi yaparken ben nasıl rahatlıyorsam, öğrencilerim de streslerini atabiliyor. Tamamen deniz kenarından toplanmış, yılların aşındırdığı taşlar, tahtaları boyayarak, fon olarak kullanıyoruz. Ayvalık'ta atıl durumdaki zeytinyağı fabrikalarının pencerelerinden çıkan ahşap göbekler üzerinde de çalışmalar yapıyoruz. Kullandığımız tek kimyasal, boya. Bunun dışında her şey tamamen doğal."

Çocukların taş ve ahşapları temin edebilmek için sık sık doğaya çıktığını belirten Ekin, projeyle öğrencilerin zamanı kaliteli değerlendirmeyi öğrendiğini, özgüvenlerinin geliştiğini kaydetti.

Okul Müdürü Mustafa Kurtuluş ise taş atölyesindeki öğrencilerin, sadece 6 aylık süreçte büyük gelişim göstermesinden son derece memnun olduğunu söyledi.

Sanatsal faaliyetlere verdikleri öneme işaret eden Kurtuluş, şöyle konuştu:

"Öğretmenimiz, bu fikri paylaştığında hemen kabul edip hayata geçirdik. Bu çalışma,  Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki okullarda bir ilktir. Projeye dahil olan öğrencilerimiz, öğrendikleri sanat dalını, bundan sonraki hayatlarında meslek haline getirebilecek seviyeye ulaştı. Projeye başlarken açtığımız atölyeyi öğrencilerle doldurup dolduramayacağımızı düşünürken, bugün yoğun talep nedeniyle bize yetmez oldu. Birçok öğrenci projeye dahil olmak istiyor. Önümüzdeki yıl atölyeyi daha büyük ve kapsamlı hale getireceğiz. Bu pilot uygulamaydı."

- Çocuklar yaz sezonuna hazırlanıyor

Projeye katılan öğrenciler, 6 ayda 50'yi aşkın eser ortaya çıkardı.

Taş atölyesinde ders ve sınav stresini de attıklarını belirten öğrenciler, yaz sezonuna hazırlandıklarını dile getirdi. Evlerinde de çakıl taşlarından tablo yaptıklarını anlatan öğrenciler, bunları deniz kıyılarında turistlere satarak okul harçlıklarını çıkarmayı hedeflediklerini bildirdi.

Öğrencilerden Eray Değirmenci, hafta içinde açılacak sergide ürünlerinin beğeniye sunulacağını belirterek, "Taş ve tahta parçalarından yaptığım tabloların geliriyle Galatasaray 'ın 4 yıldızlı formasını satın almak istiyorum" dedi.