Hayırsever aileden Ayvalık'a 18 derslikli güzel sanatlar lisesi

Hayırsever aileden Ayvalık'a 18 derslikli güzel sanatlar lisesi
Hayırsever aileden Ayvalık'a 18 derslikli güzel sanatlar lisesi
BALIKESİR (AA) - Hayırsever Sebahat ve Cihan Şişman çifti, Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde, tam donanımlı, 18 derslikli 540 öğrenci kapasiteli 3 bin...

BALIKESİR (AA) - Hayırsever Sebahat ve Cihan Şişman çifti, Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde, tam donanımlı, 18 derslikli 540 öğrenci kapasiteli 3 bin 100 metrekare kapalı alana sahip Anadolu Güzel Sanatlar Meslek Lisesi yaptırıyor.

Balıkesir Valisi Mustafa Yaman, lisenin temel atma töreninde, eğitim ve öğretim seviyesinin bir toplumun gelişmişlik düzeyini gösterdiğini söyledi.

Bu gerçeği kabul etmeden hiçbir meselenin anlaşılmasının mümkün olmayacağını ifade eden Yaman, "İlimiz yatırım konusunda hayırsever vatandaşların destek olduğu birçok ilin önünde yer almaktadır. Vatandaşlarımız, hayırseverimiz Cihan Şişman'ın desteğiyle Ayvalıklı gençler, modern bir eğitim kurumuna kavuşacaklar. Kendisi de eğitimci olan bu hayırsever vatandaşımızın davranışının örnek alınması gerekir" dedi.

Cihan Şişman ise temel atma töreninin, hem sosyolojik hem felsefi açıdan, insanı temel alan bir düşünceye hizmet etmek amacını taşıdığını belirterek, şunları kaydetti:

"Eğitimin birçok tanımı vardır, en basiti de insan davranışlarında olumlu değişiklik yaratmaktır. Bu okulda eğitilecek öğrencilerimizin, kendine, ailesine ve yaşadığı topluma faydalı bireyler olması biz yurtseverlerin öncelikli hedefimiz ve arzumuzdur. Diğer yandan, özelde, güzel sanatlar eğitimi verecek olan bu okul, doğuştan güzel sanatlara yetenekli öğrencilerin yeteneklerini geliştireceği, istisnai eğitim kurumları arasında yerini alacaktır. Bugün , temelini attığımız bu okuldan da yetişecek öğrencilerimizin resim müzik öğretmenliğinden, opera, tiyatro, fotoğraf gibi 48 dalda ayrıcalıklı ek puanla girebilecekleri, hatta vakıf üniversitelerinin hemen hepsinde, çoğu yüzde yüze varan burs bulabilecekleri yüksek öğrenim fırsatları olacaktır."

Ayvalık Sanayi Sitesi karşısında gerçekleştirilen temel atma törenine, CHP Balıkesir Milletvekili Ayşe Nedret Akova, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir, Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal, Ayvalık Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen ile çok sayıda davetli katıldı.