Hayırsever anne-oğuldan 13 yılda 35 kütüphane

Hayırsever anne-oğuldan 13 yılda 35 kütüphane
Hayırsever anne-oğuldan 13 yılda 35 kütüphane
BALIKESİR (AA) - Ayvalık ilçesinde yaşayan hayırsever Recai Şeyhoğlu ve annesi Rasime Şeyhoğlu, 35'inci halk kütüphanesini kazandırdı.İlk...

BALIKESİR (AA) - Ayvalık ilçesinde yaşayan hayırsever Recai Şeyhoğlu ve annesi Rasime Şeyhoğlu, 35'inci halk kütüphanesini kazandırdı.

İlk kütüphanelerini 13 yıl önce İzmir 'in Bergama ilçesinde, Kozak Yaylası'ndaki Hacıhamzalar Mahallesi'nde açan anne-oğul, Ayvalık'taki 35'inci kütüphaneye yazar Orhan Kemal'in ismini verdi.

Kütüphanelere genellikle değerli edebiyat yazarları, halk şairlerinin isimlerini verdiklerini anlatan Recai Şeyhoğlu, şunları kaydetti:

"Bu toprağın unutulmaz isimleri vardır. Örneğin Pir Sultan Abdal, Şeyh Bedreddin, Mustafa Kemal, Yaşar Kemal, Aziz Nesin, Nazım Hikmet, Yılmaz Güney. Her birinin adı illa ki bir caddeye, sokağa, parka, bahçeye ya da kültür merkezine verilip adları yaşatılmaktadır. Türk edebiyatının en üretken ve en sevdiğim yazarlarından biri olan Orhan Kemal'in adı ise sadece İstanbul İller Kütüphanesi ve doğduğu şehir olan Adana'da bir kültür merkezine verildi. İstiyoruz ki bu değerli isimler, kültür merkezi gibi yapılarla yaşasın."

Şeyhoğlu, okumaya verdikleri katkı dolayısıyla 35 kütüphane açmak için kaç para harcadıklarının hesabını yapmanın akıllarına bile gelmediğini vurguladı.

Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer ise Rasime ve Recai Şeyhoğlu'na teşekkür etti.

Daha sonra kurdele kesilerek kütüphane hizmete açıldı.