İki bin yıllık sanatı öğrenip sergi açtılar

İki bin yıllık sanatı öğrenip sergi açtılar
İki bin yıllık sanatı öğrenip sergi açtılar
- Balıkesir Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Baskı Sanatları Bölümü öğrencileri yılsonu sergilerini açtı

BALIKESİR (AA) - Balıkesir Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Baskı Sanatları Bölümü öğrencileri yılsonu sergilerini açtı.

Güzel Sanatlar Fakültesi salonunda açılan ''Ağaç Baskı Sergisi'' büyük ilgi gördü. Sanat severler ve okul öğrencilerinin katıldığı sergi açılışında AA Muhabirine konuşan Ağaç Baskısı Tekniği Bölümü Öğrenci Temsilcisi Gökhan Kutluözoğlu, ağaç baskı sanatının geçmişinin milattan öncesine dayandığını söyledi.

Türkiye 'de sadece Eskişehir'deki Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve Balıkesir Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'inde ağaç baskı sanatı eğitimi verildiğini kaydeden Kutluözoğlu, 2 bin yıllık geçmişi olan sanatın yaşatılmaya çalışıldığını belirtti.

Özkutluoğlu, ''Bu eserler milattan önceye kadar dayanan bir teknik ile yapılmıştır ve modern sanat ile de aynı şekilde kullanılmaya devam etmektedir. En önemli anekdotlardan biri ise bölüm yüksek baskı, ağaç baskı olarak bu eğitimi veren Türkiye'de iki şehir bulunuyor. Bu tekniği ülkemizde kullanan sanatçılar çok az sayıda. Bu fakülteler ile bu sayı günden güne artıyor. Üniversitemizde de 8 arkadaşımız bu sanatı icra etmek için eğitim görüyor'' dedi.

13 Nisan tarihine kadar açık kalacak olan sergide Ağaç Baskı Tekniği Öğrencileri Gökhan Özkutluoğlu, Aydan Kurun, Gözde Özkahraman, Gülden Tice, Melike Sökmen, Rabia Budak, Rümeysa Özcan ve Gülfer Yağmur Hayta'nın eserleri yer alıyor.