İki kadın garson KOSGEB desteğiyle lokanta açtı

İki kadın garson KOSGEB desteğiyle lokanta açtı
İki kadın garson KOSGEB desteğiyle lokanta açtı
- Balıkesir'de bir süre garsonluk yapan iki genç kadın girişimci, KOSGEB'den aldıkları 30 bin lira hibeyle balık lokantası açtı - "Balık-Esir" adıyla kurdukları işletmeyi denizlerdeki temizliğin simgesi olan "mavi-beyaz" renklerle donatan kadın girişimciler, alacakları kuryeyle iş yeri ve evlere de servis yapmayı planlıyor

BALIKESİR (AA) - SEYHAN KIRICI - Balıkesir'de bir süre garsonluk yaptıktan sonra kendi yerlerini kurmaya karar veren iki kadın , Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi Başkanlığından (KOSGEB) aldıkları 30 bin liralık hibe desteğiyle "Balık-Esir" adını verdikleri lokanta açtı.

İş yerinin ortaklarından Ratibe Eryılmaz (25), AA muhabirine yaptığı açıklamada, arkadaşı Aslı Tanhan (31) ile bir restoranda garsonluk yaparken tanıştıklarını söyledi.

Orta ve lise öğrenimini Balıkesir'de tamamladıktan sonra Sakarya Üniversitesi Pamukova Meslek Yüksekokulu Gıda Kalite Kontrolü ve Analizi Bölümü'nü bitirdiğini anlatan Eryılmaz, daha sonra memleketine dönerek bazı yerlerde çalıştığını ifade etti.

Tanhan ile garsonluk yaparken "Ortak ne iş kurabiliriz?" konusunda tartıştıklarını ve sonunda bir lokantada karar kıldıklarını dile getiren Eryılmaz, "Biraz mizah biraz da Balıkesir'e uygun olması için işletmemizin adını 'Balık-Esir' koyduk. Balık üzerine yemeklerin yapıldığı balık evimiz kısa sürede ilgi gördü" dedi.

Eryılmaz, yaklaşık 3 ay önce açtıkları balık lokantasının ilgi gördüğünü belirtti.

Mekanın temizliği ve sundukları lezzetleri çok önemsediklerini vurgulayan Eryılmaz, şunları kaydetti:

"İnsanlar gıda sektöründe temizliğe çok önem veriyor. Herkes görsün diye mutfağımızı işletmenin en görünür yerine, açık bir noktasına yaptık. Bu iş yerinin eski halini bilenler, 'Kadın eli değmiş' diyor. Bayan olmamız büyük bir artı sağladı. İşletmeyi kurmak için 70-80 bin lira civarında bir sermaye gerekti. KOSGEB'in özelikle genç bayan girişimcilere 30 bin lira hibe verdiğini duyduk. KOSGEB'in kursuna gittim. 15 günlük eğitimin ardından sertifikamı aldım. Projemizi hazırlayıp sunduk ve 30 bin lira hibe almaya hak kazandık. İşletmemizi biraz daha büyütmeyi düşünüyoruz. Birkaç istihdam sağlayacağız. Özellikle motosikletli kurye almayı düşünüyoruz."

Tanhan ise işletmelerini denizlerdeki temizliğin simgesi olan mavi- beyaz renklerle donattıklarını belirterek, balık ekmeği 6 liradan, porsiyonları ise balığına göre 10-20 liradan sattıklarını bildirdi.

Müşterilerinin, lokantayı Bozcaada, Cunda Adası ya da Yunan adalarındaki işletmelere benzettiğini aktaran Tanhan, "Sadece denizimizin eksik olduğunu söyleyenler bile oluyor. Sağ olsunlar, ilgi gösteriyorlar, biz de memnun oluyoruz. Genç ve kadın olarak bir iş yeri açıp bir anlamda örnek de oluyoruz. KOSGEB, bizim gibi kendi işini kurmak isteyenlere güzel destekler veriyor" diye konuştu.