İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Özince:

İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Özince:
İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Özince:
- "Rakamlar şunu gösteriyor; 2012'ye kadar dünya yüzde 3'ün üzerinde, Türkiye ise yüzde 2'nin üzerinde büyümüş" - "Türkiye 3,1 hedefliyor yani dünya ortalamasının altında bir büyüme bekliyor. Gelişen ülkeler 4,3 hedefliyor"

BALIKESİR (AA) -  Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince, Türkiye'nin, son 10-12 yılını geçmişe nazaran iyi geçirdiğini ancak bu dönemde rakiplerinin daha fazla büyüdüğünü belirterek, "Rakamlar şunu gösteriyor; 2012'ye kadar dünya yüzde 3'ün üzerinde, Türkiye ise yüzde 2'nin üzerinde büyümüş" dedi.

Özince, Balkonuk Center Aktivite ve Organizasyon Merkezi'nde düzenlenen Balıkesir Sanayici ve İşadamları Derneği Vizyon Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, 2003'ten sonraki 10 yılın Türkiye için iyi bir büyüme dönemi olduğunu söyledi.

Bu yaklaşımın gençler arasında farklı yorumlanabildiğini dile getiren Özince, "Gençlere 'Farkında mısınız, şu kadar yıl ihtilal olmadı' deseniz, 'O ne?' diye sorarlar. Kısa süre önce bir üniversitede gençlere '2001 krizinden kaçınızın haberi var?' diye sordum, çoğu 'Evet, öyle bir şey oldu' dedi. Dolayısıyla insanlara geçmişi öğreterek, bugünün iyiliğini gençlere anlatmak kolay olmuyor" diye konuştu.

Özince, Türkiye'nin, son 10-12 yılını geçmişe nazaran iyi geçirdiğini vurguladı.

Söz konusu durumun diğer ülkeler için de aynı olduğunu anlatan Özince, şunları kaydetti:

"Üniversitelerin, Türkiye'de büyüme konulu bir, iki makalesini okuyayım dedim. Rakamlar şunu gösteriyor; 2012'ye kadar dünya yüzde 3'ün üzerinde, Türkiye ise yüzde 2'nin üzerinde büyümüş. Gelişen dünya 4,6 büyümüş. Dünya bu yıl 3,5 büyüme bekliyor; çok ciddi bir rakam. Eskiden bu kadar olmadı, piyasaya Çin , Hindistan gibi ekonomiler girdi. Türkiye 3,1 hedefliyor yani dünya ortalamasının altında bir büyüme bekliyor. Gelişen ülkeler 4,3 hedefliyor. Dünyada enflasyonun yüzde 3,4 civarında. Gelişen ülkelerde 5,1 iken bizde ne kadar olacağını siz düşünün. En çok gıda ve ulaştırma enflasyonuna bakarım. Gıda yüzde 14. Kısacası biz bu 10 yılı iyi geçirdik ama bizden daha iyi geçiren birçok ülkenin olduğu anlaşılıyor."

Dernek Başkanı Abdullah Bekki, Özince'ye Yağcıbedir halısı hediye etti. Katılımcı iş adamlarına ise birer plaket verildi.