İşçi olarak çalıştığı ülkeye ihracat yapıyor

İşçi olarak çalıştığı ülkeye ihracat yapıyor
İşçi olarak çalıştığı ülkeye ihracat yapıyor
- Almanya'da 5 yıl işçi olarak çalıştıktan sonra memleketi Balıkesir'e dönen Kirlioğlu, bu ülkeye fabrikasında ürettiği gemi zincirini satıyor - Türkiye'de bu alandaki 4 fabrikadan birine sahip Kirlioğlu, Almanya'dan başka 19 ülkeye daha ihracat yapıyor

BALIKESİR (AA) - SEYHAN KIRICI - Almanya'da gemi zinciri üreten bir fabrikada 5 yıl çalıştıktan sonra memleketi Kepsut'a dönüp bu alanda fabrika kuran İskender Kirlioğlu, Almanya başta olmak üzere 20 ülkeye ihracat yapıyor.

Balıkesir'in Kepsut ilçesinde 1996'dan bu yana zincir üretimi yapan 48 yaşındaki Kirlioğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1988'de Almanya'ya gittiğini ve burada gemi zinciri fabrikasında çalıştığını söyledi.

Yaklaşık 5 yılın ardından memleketine döndüğünü anlatan Kirlioğlu, 1994'te birikimleriyle şirket kurduğunu, iki yıl sonra da zincir üretimine girdiğini ifade etti.

Küçük çaplı başladığı üretimini zamanla artırdığını ve yurt dışına açıldığını anlatan Kirlioğlu, "Yirmi kişi istihdam ediyoruz. 3 milimden, 52 milime kadar yılda 2 bin ton zincir üretiyoruz. Çalıştığımız sektörler, gemi sanayi, maden ocakları, gübre fabrikaları, termik santraller, çimento fabrikaları yani genelde ağır sanayi. Ayrıca aracı firmalara verdiğimiz ürünlerin Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki gemilerde kullanıldığını biliyoruz. Özellikle Almanya ve Fransa'da büyük maden ocaklarında bizim ürünlerimiz tercih ediliyor."

Kirlioğlu, ihracatlarının önemli bölümünü Almanya ve Fransa'ya gerçekleştirdiklerini belirterek, "Özellikle Almanya'da öğrendiğim zinciri, yine bu ülkeye gönderiyor olmak çok büyük mutluluk. Almanya ve Fransa dışında Tunus, Cezayir, Kanada gibi 20 ülkeye ihracat yapıyoruz. Türkiye'nin gemi zinciri ihracatının yüzde 20'sini biz gerçekleştiriyoruz" diye konuştu.

Türkiye'de gemi zinciri üreten 4 fabrikadan biri olduklarını ifade eden Kirlioğlu, üretimlerini 2016'da 3 bin tona çıkarmayı ve 20 kişiye daha istihdam yaratmayı hedeflediklerini söyledi.

Kirlioğlu, yaptıkları yatırımla fabrikaya yeni makineler kazandırdıklarını anlatarak, üretimlerinin artmasıyla hem ihracat miktarını hem de ülke sayısını yükselteceklerini kaydetti.