İspanya'da 3 Türk'ün boğulması

İspanya'da 3 Türk'ün boğulması
İspanya'da 3 Türk'ün boğulması
- Hayatını kaybeden Serdar Fidan'ın eniştesi Çürük: - "Denizi çok seven bir çocuktu. Yüzmeyi iyi biliyordu" - Dede Sarı: "Babası 'ben gezmedim sen bari gez' diyerek İspanya'ya gönderdi"

BALIKESİR (AA) - Bir program kapsamında gittikleri İspanya'nın güneyindeki Marbella kentinde, denizde boğulan 3 kişiden Serdar Fidan'ın yüzmeyi iyi bildiği, denizi çok sevdiği bildirildi.

Fidan'ın dedesi İsmail Sarı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 4 yıldır Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde bulunan Anafartalar İşitme Engelliler İlköğretim Okulunda faaliyet gösteren Gelibolu Anafartalar Özel Eğitim Meslek Lisesine giden torununun bu yıl mezun olmasını beklediklerini söyledi.

Okulun, başarılı öğrencileri gezi kapsamında İspanya'ya götürdüğünü ifade eden Sarı, şöyle konuştu:

"Maddi durumları çok iyi değil. Babası Ahmet, düşük maaşla işçi olarak çalışıyor. Annesi Günnur, yaşlı bir kadına hasta bakıcılık yaparak aile bütçesine destek oluyor. Bir kız kardeşi var 10 yaşlarında. Onun da sağlık problemleri var, sürekli İzmir 'e gidip geliyorlar. Okula gidiyor ama sağlık nedenlerinden hep rapor almak zorunda kalıyor. Dalgalara kapılıp öldüğü söylendi bize. Yüzde 50 işitme engelli cihazla duyabiliyor. Gitmeden önce uçaktan korktuğunu söyledi. Babası 'ben gezmedim sen bari gez' diyerek İspanya'ya gönderdi. 300 avro vermiş babası."

Eniştesi Abdülkadir Çürük ise gittiği gün evlerinde beraber kahvaltı yaptıklarını belirterek, "Denizi çok seven bir çocuktu. Yüzmeyi iyi biliyordu. Denize ben götürüyordum. Denize ilk girer en son çıkardı. Denizde boğulması nasıl oldu anlamak zor" dedi.

- Kurtarmak için denize girdiler

Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz de "Engelli Bireylere Dönük İstihdam Edilebilir Mesleki Becerileri Kazandırma" projesi kapsamında, İspanya'nın güneyindeki Marbella kentine giden işitme engelli öğrenciler Şakir Çelik (19), Serdar Fidan (18) ile öğretmen Ümit Nalbant'ın (29) girdikleri denizde boğulduğunu ifade ederek, "Bize gelen bilgilere göre, önce bir öğrenci denizde boğulma tehlikesi geçiriyor. Kurtarmak için önce öğretmen, o da sorun yaşayınca ardından iki öğrenci daha gidiyor. Öğretmen ve iki öğrenci boğularak hayatını kaybediyor, diğer öğrenci yaralı kurtarılıyor" diye konuştu.

Fidan'ın yalnız bırakmadıkları ailesine psikolojik destek sağlandığını dile getiren Cengiz, üzgün olduklarını söyledi.