Kadınlar iş hayatına ahşapla giriyor

Kadınlar iş hayatına ahşapla giriyor
Kadınlar iş hayatına ahşapla giriyor
- Keresteciliğin yaygın olduğu Dursunbey'de GMKA tarafından desteklenen proje kapsamında 40 kadın, ahşaptan ana sınıfı eğitim yapbozları yapmayı öğreniyor - İlçede ahşap oymacılığı üzerine de bir proje hazırlanırken, iş hayatına giren kadınların yapacağı ürünler, belediyenin ortak olacağı bir şirket tarafından pazarlanacak

BALIKESİR (AA) - ZAFER AKPINAR - Balıkesir'in Dursunbey ilçesinde Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) tarafından desteklenen proje kapsamında 40 kadın , ahşaptan ana sınıfı  eğitim yapbozları yapmayı öğrenirken, kursu tamamladıktan sonra üretecekleri ürünler, belediyenin ortak olacağı bir şirket tarafından pazarlanacak.

Dursunbey Belediyesi Etüt Proje Müdürü ve "Kadınlar İşte" projesinin koordinatörü Nusret Ergin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl GMKA'ya sundukları 158 bin liralık "Kadınlar İşte" projesinin kabul edildiğini, yüzde 90 hibe şeklinde desteklendiğini söyledi.

İlçede çalışan kadın oranının yüzde 3 olduğunu ve ülke ortalamasının çok altında kaldığını dile getiren Ergin, kadınların iş hayatına ahşapla girmesini sağlamayı amaçladıklarını anlattı.

Projeye 40 kadının katıldığını dile getiren Ergin, şöyle devam etti:

"Kadınlarımız 4 grup halinde kurs alıyorlar. Ana sınıflarında öğrencilerin eğitimlerinde kullanılan yapbozların yapımını ahşaptan öğretiyoruz. Yapımı, boyaması, ham maddeyi parçalaması anlatılıyor. Onlarca çeşitte eğitim materyalini kendi tasarımımızla üretiyoruz. Projemiz 15 Eylül'de başladı ve bu ay içinde sona erecek. Bu sayede kadınlarımız meslek sahibi oldu. Şu anda ürettiğimiz ürünlere inanılmaz talep var. İl dışındaki ana okullarına bile ürün gönderiyoruz."

Bu çalışmanın devamı olarak ahşap oymacılığı üzerine yeni bir proje hazırladıklarını, ilgili kurumlara sunduklarını belirten Ergin, "Asıl önemlisi, belediyenin ortak olacağı bir şirket kuruldu. Bu şirket kadınlarımızı bir adım ileriye taşıyacak" dedi.

Ahşap oyuncak üzerine olan şirketin, kadınları piyasa şartlarına göre istihdam edeceğini anlatan Ergin, "Üretim yine eğitim yapbozları ağırlıklı olacak. Elimizde bu işi bilen hazır kadınlarımız var. Daha da iyi noktalara gelecekler. Sonra ilçede küçük atölyelerin kurulmasını, yaygınlaşmasını sağlamak. Kadınların üreteceği materyalleri, şirketimiz pazarlayacak. Siparişleri şirket alıp planlamasını yapacak, kadınlar üretecek kadınlar kazanacak" diye konuştu.

Ergin, kerestecilik konusunda Dursunbey'in önde geldiğini ifade ederek, ürünün işlenmesi noktasında kadınların gelecekte önemli rol üstleneceğini söyledi.


  ETİKETLER:

  Balıkesir

  ,

  Piyasa

  ,

  Kadın

  ,

  Proje

  ,

  eylül

  ,

  ülke

  ,

  eğitim

  ,

  ,

  şirket