Kamyoncuydu "maket ustası" oldu

Kamyoncuydu "maket ustası" oldu
Kamyoncuydu "maket ustası" oldu
- Balıkesir'de kamyonculuk yaparken, karıştığı bir olay nedeniyle 7 yıl cezaevinde tutulan Rifat Yiğiter, burada gemi maketi yapmayı öğrendi - Rus çamından gemi maketleri üreten Yiğiter, 20 yıldır bu maketleri satarak geçimini sağlıyor

BALIKESİR (AA) - ZAFER AKPINAR - Balıkesir'in Edremit ilçesinde kamyonculuk yaparken, işlediği bir suç nedeniyle 7 yıl cezaevinde kalan ve burada gemi maketi yapmayı öğrenen Rifat Yiğiter (67), 20 yıldır bu maketleri satarak geçimini sağlıyor.

Edremit Körfezi'nin turizm merkezlerinden Altınoluk Mahallesi'nin çıkışında, deniz kenarında, gemi maketlerini satan 4 çocuk babası Yiğiter, AA muhabirine, yaptığı işten büyük keyif aldığını söyledi.

Uzun yıllar kamyonculuk yaptığını, fakat bir olaya karıştığı için cezaevine girdiğini anlatan Yiğiter, 7 yıl tutulduğu cezaevinde gemi maketi yapmayı öğrendiğini ifade etti. Cezaevinden çıktıktan sonra bu işi geçim kaynağı haline getirdiğini belirten Yiğiter, şunları kaydetti:

"Yaklaşık 20 yıldır ahşaptan gemi ve yat maketleri yapıyorum. Genellikle ürünlerde ithal Rus çamı kullanıyorum. Yelkenlere ağırlık verdiğim maketlerde gemi direklerini oklavadan yapıyorum. 15 yıldır Altınoluk çıkışında, deniz kıyısına çektiğim aracımın önünde hep maket yapıyorum hem de satıyorum. Görenler çok beğeniyor. Birçoğu, pahalı olacağını düşünüp fiyatını bile sormadan gidiyor. Aslında oldukça ucuza satıyorum. Boyutuna göre fiyatları 60 liradan başlıyor, 150 liraya kadar çıkıyor."

Yiğiter, 60 liradan sattığı küçük maketleri 3 günde, büyüklerini ise bir haftada yapabildiğini anlattı.

Kamyoncuyken gemi maketi ustası olduğunu dile getiren Yiğiter, sözlerini şöyle tamamladı: 

"Denizin kıyısında maket satmak hem dinlendiriyor hem de para kazandırıyor. Keyifli bir iş ancak eski kazancı kalmadı. Rus çamı, yapıştırıcı ve diğer malzemelerin fiyatı dolara endeksli. Dolardaki artış beni de olumsuz etkiledi. Yaklaşık 5 yıldır aynı fiyattan satıyordum ancak son birkaç aydır, dolardaki artış ham madde fiyatlarını yükseltince eskisi gibi kazanamaz oldum." 


  ETİKETLER:

  Balıkesir

  ,

  Turizm

  ,

  Çocuk

  ,

  Gemi

  ,

  Para

  ,

  suç

  ,