Kız çocuklarının erken yaşta evlendirilmesi

Kız çocuklarının erken yaşta evlendirilmesi
Kız çocuklarının erken yaşta evlendirilmesi
- TOBB Genç Girişimciler Balıkesir İcra Kurulu Başkanı Sevim: - "Erken yaştaki evlilikler, kız çocuklarına yönelik cinsiyet ayrımcılığı yapılmasına ve kızların eğitim hizmetlerinden yeterince yararlanamamasına neden oluyor"

BALIKESİR (AA) -  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Genç Girişimciler Balıkesir İcra Kurulu Başkanı Canset Sevim, "Erken yaştaki evlilikler, kız çocuklarına yönelik cinsiyet ayrımcılığı yapılmasına ve kızların eğitim hizmetlerinden yeterince yararlanamamasına neden oluyor" dedi.

Sevim, gazetecilere yaptığı açıklamada, gelişmekte olan ülkelerde 7 kızdan birinin 15 yaşından önce evlendiğini söyledi.

Ülkede, 18 yaşına gelmeden evlenenlerin oranının yüzde 38 olduğuna işaret eden Sevim, "Gelişmekte olan ülkelerde her yıl 16 milyon genç kız doğum yapıyor. 15-19 yaş arasındaki kızların ölüm nedenleri arasında birinci sırada gebelik ya da doğum sırasında oluşan sorunlar yer alıyor. Dünya üzerinde 1,8 milyar genç insan var, bunların yarısı kız çocukları" dedi.

Sevim, Türkiye'de 18 yaş altında evlenen her 10 kız çocuğundan dokuzunun 18 yaşından önce anne olduğunu ifade ederek, "Erken yaştaki evlilikler, kız çocuklarına yönelik cinsiyet ayrımcılığı yapılmasına ve kızların eğitim hizmetlerinden yeterince yararlanamamasına neden oluyor" diye konuştu.


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Türkiye

  ,

  Balıkesir

  ,

  YAŞ

  ,

  tobb

  ,

  Kız

  ,

  eğitim

  ,

  genç