Kızılay kan bağışları

Kızılay kan bağışları
Kızılay kan bağışları
BALIKESİR (AA) - Kızılay Bandırma Şube Başkanı Mehmet Özümit, Ramazan ayı ve yaz tatillerinde kan bağışlarının düştüğünü söyledi.Özümit, AA...

BALIKESİR (AA) - Kızılay Bandırma Şube Başkanı Mehmet Özümit, Ramazan ayı ve yaz tatillerinde kan bağışlarının düştüğünü söyledi.

Özümit, AA muhabirine yaptığı açıklamada Balıkesir'in günlük kan ihtiyacının 150 ünite olduğunu söyledi. Bu oranın yaz aylarında ve özelikle Ramazan ayında düştüğünün dile getiren Özümit, şunları kaydetti:

"Ramazan ayı ve yaz aylarında kan bulmakta zorluklar yaşıyoruz. İlk genelinde 2'si sabit, 2'si gezici olmak üzere 4 ekip sürekli dönüşümlü olarak kan bağışı topluyor. Sağlıklı erkekler 3 ayda bir bayanlar ise 4 ayda bir kan bağışında bulunabilir. 2005'te  ülke genelinde yılda 500 bin ünite kan toplanırken, 2014'te 1 milyon 850 bin üniteye çıkmıştır. Ancak buda ülkenin ihtiyacı olan kanın yüzde 85'ine denk gelmektedir. Yüzde 15 oranında bir açık vardır. Vatandaşlarımız bir gün kendilerinin de kan ihtiyacının olabileceğini düşünerek Kızılay ekiplerine kan bağışında bulunsunlar."

 


  ETİKETLER:

  Balıkesir

  ,

  Ramazan

  ,

  Kızılay

  ,

  ülke