Kocaman Balıkçılık AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Kocaman:

Kocaman Balıkçılık AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Kocaman:
Kocaman Balıkçılık AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Kocaman:
- "Balık sezonundan şimdiye kadar umduğumuz bulamadık"

BALIKESİR (AA) - Kocaman Balıkçılık AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kocaman, şimdiye kadar av sezonunun düşük geçtiğini belirtti.

Kocaman, balık sezonunun kötü geçmesiyle fiyatlarında yüksek olduğunu söyledi. Av sezonunda bazı tedbirlerin alınması gerektiğini ifade eden Kocaman, şöyle konuştu:

"Balık sezonundan şimdiye kadar umduğumuz bulamadık. Marmara Denizi'nde orta derecede hamsi var. Palamut, istavrit, çinakop ve lüfer açısından Marmara Denizi'nde kötü bir sezon yaşanıyor. Oysa avlanma dönemi öncesinde, Marmara Denizi için beklentilerimiz yüksekti. Ancak deniz suyunun zamanında soğumaması ve deniz kirliliği gibi etkenler, beklentilerimiz boşa çıkardı. Karadeniz'den, Marmara'ya balık geçişinde sıkıntı var."

Avlanmada 24 metre derinlik sınırının 18 metreye düşürülmesi gerektiğini vurgulayan Kocaman, "Marmara Denizi'nde 24 metre olan avlanma izni çok fazla. Bu yasaktan, küçük gırgırlar çok olumsuz etkileniyor. Bu avlanma izni 18 metreye çekilmeli. Hiç olmazsa göçmen balıkların Karadeniz'den gelip, Marmara Denizi'den geçtiği eylül, ekim ve kasım aylarında 18 metre olarak uygulanmalı" dedi.