Köylü kadınların yüzü "big bag"le güldü

Köylü kadınların yüzü "big bag"le güldü
Köylü kadınların yüzü "big bag"le güldü
- Balıkesir'in Karesi Belediyesi tarafından hayata geçirilen proje kapsamında Kocaavşarlı 60 kadın, yeni kurulan, büyük çuval üretilen "big bag" atölyesinde çalışarak aile bütçelerine katkı sağlıyor - Atölye çalışanı Tiryaki: - "Eşimden para istemek gücüme gidiyordu. Artık para kazanıyorum. İstediğimi alıp, paramı harcayabiliyorum"

BALIKESİR (AA) - DEVRİM DERİN - Balıkesir'in kırsal mahallelerinden Kocaavşar'da yeni kurulan, büyük çuval üretiminin yapıldığı "big bag" atölyesiyle 60 kadın   yaşamına atıldı.

Merkez Karesi ilçesinin Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, belediye olarak sadece sosyal değil, özellikle kadınlara yönelik ekonomik projelere de önem verdiklerini söyledi.

Büyükşehir olan Balıkesir'de kırsal mahallelerde yaşayan kadınların ekonomiye kazandırılmasını istediklerini ifade eden Yılmaz, bu çerçevede İş-Kur ve bir firmanın desteğiyle Kocaavşar'a büyük çuval üretiminin yapıldığı "big bag" atölyesi kurduklarını aktardı.

Benzer atölyeden başka kırsal mahallelere de açacaklarını dile getiren Yılmaz, şöyle konuştu:

"Kırsal mahallelerimizdeki iş hayatını biraz daha organize etmek, vatandaşların sigortalı çalışmalarını sağlamak amacıyla böyle bir tesis kurduk. Burada kırsalda yaşayan ve daha önce hiç sigortası yatırılmamışları iş hayatına soktuk. İşletmede 60 kişi çalışıyor. Çalışanlarımızın hepsi mutlu. Bu proje sayesinde kırsal mahallemizdeki 60 kadın, iş hayatına atılmış oldu."

- "Kendimize güvenimiz geldi"

Fabrikada çalışmaya başlamadan önce 3 aya yakın eğitim aldıklarını anlatan Huriye Doğu, "Kocaavşar'da oturuyorum. Daha önce ev hanımıydım. Belediyenin açtığı kurslara gittim ardından da atölyede işe girdim" dedi.

İş sayesinde hayatının tamamen değiştiğini belirten Doğu, "Kendimize güvenimiz geldi. Bize bu imkanı sağladığı için Karesi Belediyesine teşekkür ediyorum. Köyümüzde iş imkanı olduğu için evimizle de ilgileniyoruz, çocuklarımıza da bakıyoruz ev işi de yapabiliyoruz. Evden işe gelmemiz 5 dakika sürüyor" diye konuştu.

- "İstediğimi alıp, paramı harcayabiliyorum"

Ayşegül Tiryaki ise 20 yıllık evli olduğunu ve belediye sayesinde para kazanmaya, evine ekmek götürmeye başladığını söyledi.

Evin geçimine destek sağlayabildiği için mutlu olduğunu vurgulayan Tiryaki, "Eşimden para istemek gücüme gidiyordu. Artık para kazanıyorum. İstediğimi alıp, paramı harcayabiliyorum. Tarlada çapa yapmak daha zor. Tarlada güneş altında çalışmaktansa burada çalışmak daha güzel" ifadesini kullandı.

Daha önce köyünde tarlalarda çalıştığını anlatan Sevcan Kılıç da ilk defa sigortalı bir işe girdiği için mutlu olduğunu kaydetti. "Tarladaki gibi güneşin alnında değil, gölgede çalışıyoruz" diyen Kılıç, eşinin de çalışması için kendisine destek olduğunu dile getirdi.

Hatice Cihangöker, atölye kurulmadan önce sabit bir işinin bulunmadığını belirterek, "Tarlada, bağda, bahçede çalışıyorduk. Hayvancılıkla uğraşıyorduk. Sigortamız yoktu. Böyle bir şey istiyorduk. Allah belediyemizden razı olsun" ifadelerini kullandı.