Küçük üretiyor, büyük hedefliyor

Küçük üretiyor, büyük hedefliyor
Küçük üretiyor, büyük hedefliyor
- Balıkesir'de 10 yıl önce sadece Sındırgı ilçesi civarına verecek boyutta tatlı su balığı avı için olta yemi üretimine başlayan genç girişimci Hasan Muslu, bugün yılda 300 tonluk hacme ulaştı - Ülkenin dört bir yanına ürün gönderen Muslu, 4 olan yem çeşidini 14'e çıkararak bu alanda hem ithalatın önünü kesmeyi hem de Sındırgı'yı piyasanın merkezi yapmayı hedefliyor - Yurtdışında 14 bin dolar olan makineyi Sındırgı Sanayi Sitesi'nde 750 liraya yaptıran Muslu, geçen yıl 45 bin lira vergi ödedi

BALIKESİR (AA) - ZAFER AKPINAR - Balıkesir'in Sındırgı ilçesinde 10 yıl önce küçük çaplı başladığı tatlı su balığı avı için olta yemi üretiminde yıllık 300 tona ulaşan girişimci Hasan Muslu, şu anda 4 olan çeşidi 14'e çıkararak bu alanda ithalatın önünü kesmeyi hedefliyor.

Genç girişimci Muslu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mısır ve nişasta gibi ürünlerden aslında ucuza mal edilen olta yemlerinin çok pahalıya satılması üzerine 10 yıl önce küçük çaplı üretime başladığını söyledi.

Olta yemlerinin ithal edildiğini ve bunun için ciddi paralar ödendiğini öğrendiğinde çok üzüldüğünü aktaran Muslu, 50-100 kilogram ürettiği ilk yıllarında sadece Sındırgı civarında satış yaptığını anlattı.

Zamanla Balıkesir'in diğer ilçelerinden ve başka illerden talep geldiğini dile getiren Muslu, şöyle konuştu:

"Daha sonra makinelerimi yaptırarak üretimimi artırdım. Yıllık 300 tonluk bir üretim hacmine ulaştım. Şu anda 3 kişiye istihdam sağlıyorum. İnşallah istediklerimi yapabilirsem 2016'da 20 kişiye ekmek kapısı açacağım. Edirne'den Van'a kadar ülkenin dört bir yanına tatlı su balığı avı için olta yemi üretiyorum. Şu anda sadece mısırdan üretiyorum ancak önümüzdeki dönemde çeşit artacak. Geçen yıl olta yeminden 45 bin lira vergi ödedim. Önümü kesen tek konu da bu. Merdiven altı üretip piyasaya ürün süren çok. 45 bin lira vergi ödemek güzel ama bu alanda vergi veren tek kişi olmak üzücü. Bu durum rekabet gücümü zorluyor ama yılmadan yola devam ediyorum."

- "14 bin dolarlık makineyi sanayide ustalara 750 liraya yaptırdım"

Muslu, yıllık 300 ton üretimle ithalatın önünü biraz kesebildiğine değinerek, halen yurtdışından önemli miktarda "boili" denilen yemlerden getirildiği bilgisini verdi.

Avrupa 'dan temin edilen bu yemlerin kilogram fiyatının 40 lira civarında olduğunu, kendisinin ise bunun yarısından daha azına piyasaya ürün sunduğunu belirten Muslu, "boili" üretimi için yeni bir yatırım yaptığını kaydetti.

Hedefinin 4 olan olta yemi çeşidini 14'e çıkarmak olduğuna dikkati çeken Muslu, "Ürün kalemini artıracağım. Dışarıdan giren her ürünü üreteceğim. İçeride iki makine çalışıyor. Yeni bir makine yaptırıyorum. Yurtdışında 14 bin dolara satılan bu makinenin biraz daha gelişmişini tasarladım ve ilçenin sanayi sitesinde yerli ustalarımıza 750 liraya yaptırdım. 'Niye hibe projelerine başvurmuyorsun?' diye soruyorlar. 14 bin dolarlık makineyi alacağım, 7 bin dolarını ben, gerisini devlet ödeyecek. Ben 750 liraya yaptırdım" ifadesini kullandı.

Hasan Muslu, ithalatın önünü daha fazla kesmeyi ve tatlı su balığı olta yeminde Sındırgı'yı piyasanın merkezi yapmayı hedeflediğini söyledi.

Genç girişimci, 80 gramlık paketlerde yüz binlerce talep aldığını anlatarak, "Ülkedeki satıcılar ilçeye geliyor, bizimle pazarlık yapıyor. Hazır oltayı da burada üreteceğim. Çok küçük 1-2 gramlık ürün üretiyorum ancak bu konudaki hedefim büyük" diye konuştu.