Kültür ve Turizm Bakanı Topçu, Balıkesir'de

Kültür ve Turizm Bakanı Topçu, Balıkesir'de
Kültür ve Turizm Bakanı Topçu, Balıkesir'de
- Bakan Topçu, Havran ilçesinde sürpriz bir ziyaret ile Çanakkale Kahramanı Koca Seyit'in köyünü ve mezarını ziyaret etti - Topçu, köylülerle sohbeti sırasında Başbakan Davutoğlu'nu telefonla arayarak Kocaseyitlilerin sorunlarını aktardı

BALIKESİR (AA) - Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, Balıkesir'in Havran ilçesinde sürpriz bir ziyaret ile Çanakkale Kahramanı Koca Seyit'in köyünü ve mezarını ziyaret etti.

Ziyarete Balıkesir Valisi Mustafa Yaman, Havran Kaymakamı Yasin Öztürk, Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy ve yetkililer katıldı.

Bakan Topçu, Koca Seyit'in kabri başında okunan duaların ardından mezarın başındaki bayrağı öptü. Daha sonra Koca Seyit Anıtı'ndaki müze alanını gezen Topçu, köylülerle sohbeti sırasında Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu telefonla aradı.

Görüşme sonrası gazetecilere açıklama yapan Topçu, "Herhalde bu Kocaseyit köylüleri için bir anı oldu. Niye selamlaştırdık. Sayın Başbakanımız Merkez Karar Yürütme Kurulu toplantısındaymış. Bizim ricamız oldu, çünkü Kocaseyit köylülerinin su problemi var, bu arada yol problemi var. Neticede oradaki valimiz, kaymakam bey, belediye başkanı bu notları aldılar. Sayın Başbakan da telefonda Kocaseyitlilere güzel şeyler söyledi. Telefonun hoparlörünü açtık" diye konuştu.

Seyit Onbaşı'nın kıyamete kadar bu milletin rol modeli olacağını ifade eden Topçu, şöyle devam etti:

"Bu hafta Perşembe İstanbul 'daydım. Cuma günü İstanbul programımızı yarıda kesip Ankara 'ya dönmek zorunda kaldım ama  akşam üstü tekrar döndüm. Oradan İstanbul'daki programımızı tamamlayıp Edirne, Tekirdağ ve Çanakkale'ye gittim. Tabii ki inancın ve imanın sembolü olan kahraman milletimizin kahramanlarından birisi olan Seyit Onbaşı'nın kabrini ziyaret etmek, doğduğu topraklara ayak basmak ve onun burada akrabalarını, onunla yaşayan insanları görmek ve bu muhteşem rol modeli bu sıkıntılı günlerimizde büyük Türk milletine, Seyit Onbaşı şahsında, Çanakkale ruhunu bir kez daha hatırlatmak ve gündeme getirmek. Burada Seyit Onbaşı'nın yakınlarının bir sıkıntısı, bir problemi olup olmadığını da yerinde görmek için bu ziyareti gerçekleştirdik. Şimdi oturacağım, sohbet edeceğim, onları dinleyeceğim."

Çanakkale ruhunun önemine de değinen Bakan Topçu, "Ama burada altı çizilecek mesele şudur; Seyit Onbaşı kıyamete kadar büyük milletine rol olacak kahramanlardan biridir. Bu kahraman unutulmamalıdır. Bu kahramanın inanç ve imanını, ilahi kaderi olan bu milleti o dönüm noktasında nerelere taşıdığı unutulmamalıdır. Bu günlerde Seyit Onbaşı'lara çok ihtiyaç vardır. Çünkü Seyit Onbaşı'nın karşısında olanlar, bu gün de bölücü terör örgütünü destekleyen güçlerdir. O günkü Seyit Onbaşı'nın imanı ve inancı bu gün de 78 milyonluk milletimiz için gereklidir" şeklinde konuştu.

Vatandaşlarla bir araya gelen Topçu, Havran Belediyesini ziyaret ettikten sonra Koca Seyit Havalimanı'ndan uçakla Ankara'ya döndü.