Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu:

Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu:
Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu:
- "Terörle mücadelede devletin ve milletin kararlılığı kesindir. Bölücü terör, tekne kazınır gibi Allah'ın izniyle kazınacaktır" - "Ülkemizi uçağa benzetirsek burnu havaya kalkmıştır. Etrafımızdakiler, ameliyat için burnu aşağı indirmeye çalışıyor. Başımıza gelen belalar, bundandır. Önce bir siyasi istikrarsızlık olacak, sonra etnik kavgalar tetiklenecek, bölücü terör ve diğer terör örgütleri piyasaya sürülecek"

BALIKESiR (AA) - Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, "Terörle mücadelede devletin ve milletin kararlılığı kesindir. Bölücü terör, tekne kazınır gibi Allah'ın izniyle kazınacaktır" dedi.

Bakan Topçu, Balıkesir Valisi Mustafa Yaman'ı makamında ziyaretinde,  bölücü terör örgütünün hain tuzağıyla iki vatan evladının Diyarbakır'da şehit düştüğünü hatırlattı.

"Toprak, sadece şühedası varsa vatan oluyor" diyen Topçu, yaşanılan toprakları vatan yapan şehitleri rahmetle andığını dile getirdi. Topçu, şöyle devam etti:

"Şehitlerin ailelerine ulaşmak istedim ama ne yazık ki konuşacak durumda olmadıklarını ifade ettiler. Şehidimizin biri Kayseri, diğeri Elazığlı bir evladımız. Bütün şehitlerimize ve bu iki şehidimize rahmet diliyorum. 63'üncü hükümetin Bakanı olarak, altını çizerek bir kez daha söylüyorum, terörle mücadelede devletin ve milletin kararlılığı kesindir. Bölücü terör, tekne kazınır gibi Allah'ın izniyle kazınacaktır. Bu noktada milletimize sabır, şehitlerimize rahmet, gazilerimize sağlık ve sıhhat, askerimize, polisimize, devletimize güç ve kuvvet diliyorum."

- "Devletimizin, asker ve polisimizin kararlılığını gördüm"

Kars ve Ardahan'da 5 Eylül'de ziyaretlerde bulunduğunu hatırlatan Topçu, şunları kaydetti:

"Orada devletimizin kararlılığını, asker, polis ve valimizin kararlılığını gördüm. Sokakta milletimizin kararlığını gördüm. Kars'taki iki bölücü terör örgütüne karşı mücadele eden kardeşimizin evine gittim. Onun hanımı, bu milletin duygu ve düşüncelerini ifade etti. 'Üç çocuğum var, onlar da babaları gibi şehit olmaya hazır' dedi. 'Biz bu ay yıldızlı bayrağı indirmeyeceğiz, bu ezanları susturmayacağız', böyle bir kararlılık var. Devletimiz çok güçlü, çok şükür. Terörle mücadele lojistiğimizin envanteri çok değişti. Bu, güvenlik birimlerimize ciddi bir moral getirdi. Şu anda aşılması gereken tek bir mesele var, menfezlerin farklı bir şekilde dizayn edilmesi. Çünkü bölücü terör örgütü, aldığı yüksek akıl ve emirle buralara hain tuzakların dozajını artırdı. Bizim de ona karşı tedbirlerimiz başlamış. Arazide arslanlarımızı gördüm. Maşallah onların kılık kıyafeti ve lojistiğini görseniz devletimizin ne kadar güçlü olduğunu, milletimizin bu işteki kararlılığını hep beraber müşahede edersiniz."

Terörle mücadeleden başarıyla çıkılacağını vurgulayan Topçu, "Ülkemizi uçağa benzetirsek burnu havaya kalkmıştır. Etrafımızdakiler, ameliyat için burnu aşağı indirmeye çalışıyor. Başımıza gelen belalar, bundandır. Önce bir siyasi istikrarsızlık olacak, sonra etnik kavgalar tetiklenecek, bölücü terör ve diğer terör örgütleri piyasaya sürülecek" ifadelerini kullandı. 

Topçu, ülkenin en önemli meselesinin siyasi istikrar olduğunu, siyasi istikrarın sağlanmasının ardından bütün belalarla daha rahat mücadele edileceğini dile getirdi.

- "Türk ve Türkmen bin yıldır kardeştir"

Türkiye 'nin 100 yıl aradan sonra ikinci ameliyata tabi tutulduğunu ifade eden Topçu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Anadolu'daki illerden daha çok Halep'ten, Şam'dan şehit verildi, Çanakkale'de. Şimdi orası yeniden dizayn ediliyor. İslamsızlaştırıldı, şimdi insansızlaştırılıyor. Bütün bunlar yapılırken de 'Türkiye'nin o coğrafyaya dönüp bakacak hali kalmasın' diye bizi belayla karşı karşıya bırakıyorlar. Dikkatli ve şuurlu olacağız. Bir olacağız ve bunların hepsini aşacağız. Türk'ün, Türkmen'in düşmanı, yedi düvelin petrolle batırdığı paçavradır, PKK 'dır, bölücü terör örgütüdür. Türk, Türkmen kardeştir. 5 milyon aile, birbirine kız almış, kız vermiştir, kanımız kanımıza karışmıştır. Türk'ün de Kürt'ünde düşmanı bölücü terör örgütü ve onun arkasındaki güçlerdir. Türk ve Türkmen bin yıldır kardeştir."

İl Emniyet Müdürü Feridun Boz'un da hazır bulunduğu ziyarette, Kültür ve Turizm Bakanı Topçu'ya zeytinyağı ikram edildi.  

-Şehitler nedeniyle halk oyunları ekibini durdurdu

Bakan topçu, daha sonra Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, 6 Eylül ve Karesi Belediyelerini ziyaret etti.

6 Eylül Belediyesi'ni ziyareti sırasında kapıda kendisini gösterilerle karşılayan halk oyunları ekibini durduran Topçu, "Arkadaşlar hakkınızı helal edin, gösterinizi durdurdum. Biliyorsunuz gündemimizde şehitlerimiz var. Bundan dolayı etkinlikteki eğlenceli gösterileri durduruyorum. İnşallah sizi bir gün makamımda ağırlayacağım" dedi.