"Kuzey Ege İncileri" projesi

"Kuzey Ege İncileri" projesi
"Kuzey Ege İncileri" projesi
- Ayvalık'ta gerçekleştirilen projenin üçüncü toplantısında Midilli Adası'nın projeye dahil edilmesi görüşü benimsendi

BALIKESİR (AA) - Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde gerçekleştirilen "Kuzey Ege İncileri" projesinin üçüncü destinasyon toplantısında, Yunanistan'ın Midilli Adası'nın projeye dahil edilmesi görüşü benimsendi.

Yaklaşık iki ay önce "Kuzey Ege İncileri" adı altında Menemen'den başlayan Foça, Bergama, Ayvalık, Burhaniye, Edremit arasında turizm alanında ortak birliği, bu bölgelerdeki tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerin ortak destinasyonla değerlendirilmesi amacını taşıyan oluşumun üçüncü toplantısı Ayvalık Ticaret Odası'nda gerçekleştirildi.

Toplantıda, üst kurul seçimi ve Yunanistan'ın Midilli Adası'nın da bu ortak destinasyonun içerisine dahil edilmesi konuları masaya yatırıldı.

Ayvalık Ticaret Odası Başkanı İbrahim Kantarcı, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, projeye, Kuzey Ege'nin incisi olarak nitelendirilen ilçelerin kaymakamlık, belediye ve ticaret odalarının destek verdiğini söyledi.

Geçen hafta Midilli Adası ile Ayvalık'ta düzenlenen karşılıklı toplantılarda "Kuzey Ege İncileri" projesine Midilli Adası yetkililerinin de sıcak baktığını ifade eden Kantarcı, şöyle konuştu:

"Aldığımız karar neticesinde 10 gün içerisinde Midilli ve Ayvalık Ticaret Odaları arasında bir tarih kararlaştıracağız. Ekim ya da Kasım ayı arasında kararlaştırdığımız tarihte de üst kurulumuz çalışmalarına başlayacaktır. Ayvalık ve Midilli arasında 1978 yılında başlayan gidiş geliş trafiği var. Hedefimiz 2016 yılında Avrupa 'dan bölgeye en fazla turisti getirecek bir fuara ortak katılmaktır. Midilli Adası'nı da Kuzey Ege İncileri projesine katabilirsek, bunun bölgemiz için inanılmaz bir turizm hareketliliğine yönelik ivme kazandıracağına inanıyorum."

Toplantıda, birlik haline getirilmesi planlanan "Kuzey Ege İncileri" proje merkezinin Bergama'da olmasına karar verildi. Bu kapsamda birliğin üst kurulunun da 5-10 Ekim'de Edremit'te yapılacak toplantıda belirlenmesi kararlaştırıldı.

Toplantıya, Bergama, Menemen, Edremit, Burhaniye ve Aliağa Ticaret Odaları, Foça Kaymakamlığı, Edremit Borsası, Ayvalık Turizm Alt Yapı Geliştirme ve Hizmet Birliği (AYTUGEB) temsilcileri ile AK  Parti İzmir Milletvekili Kerem Ali Sürekli katıldı.