"Kyzikos Heykel Sempozyumu" başladı

"Kyzikos Heykel Sempozyumu" başladı
"Kyzikos Heykel Sempozyumu" başladı
- Bulgaristan, Ukrayna, Gürcistan, Çin'den gelen sanatçılar ile Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinden öğretim görevlileri ve 5 öğrenci, bir ay sürecek sempozyumda mermer ve granit heykeller yapacak

BALIKESİR (AA) - Balıkesir'in Erdek ilçesinde başlayan "Kyzikos Heykel Sempozyumu"nda, Bulgaristan, Ukrayna, Gürcistan ve Çin'den gelen sanatçılar Kapıdağ Yarımadası'nın mermer ve granitlerine şekil veriyor.

Sempozyum, Erdek sahilinde  CHP Balıkesir Milletvekilleri Namık Havutça ve Mehmet Tüm, Kaymakam Mustafa Demirelli, İlçe Garnizon Komutanı Deniz Kurmay Kıdemli Albay Ferhat Bağlarlıoğlu,  Belediye Başkanı Hüseyin Sarı ve vatandaşların katıldığı törenle başladı.

Sarı, etkinlikte yaptığı konuşmada, bir ay sürecek sempozyuma 4 ülkeden 10 heykeltıraşın katıldığını söyledi.

Kapıdağ Yarımadası'nda yer alan ve kazıları süren Kyzikos Antik Kenti'nin yaklaşık 3 bin 500 yıllık geçmişi bulunduğunu belirten Sarı, "Kyzikos'tan çıkan çok sayıda mimar ve heykeltıraş, Efes'in bile giriş kapılarının yapımında görev almıştır" dedi.

Heykellere ilk sembolik çekiç darbelerini Havutça, Demirelli ve Sarı'nın vurmasından sonra sempozyuma katılan heykeltıraş ve öğrenciler, granit ve mermerden heykel yapmaya başladı.

Bulgaristan, Ukrayna, Gürcistan, Çin'den 10 heykeltıraş ile Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinden öğretim görevlileri ve 5 öğrenci, Kapıdağ Yarımadası'nın mermer ve granitlerinden heykeller yapacak. Bu heykeller, Erdek Belediyesi tarafından belirlenecek yerlerde sergilenecek.