Lokantaların atık yağları ücretsiz toplanacak

Lokantaların atık yağları ücretsiz toplanacak
Lokantaların atık yağları ücretsiz toplanacak
BALIKESİR (AA) - Balıkesir Lokantacılar Odası ile özel bir firma arasında imzalanan sözleşme kapsamında lokantalardan çıkan atık yağlar ücretsiz...

BALIKESİR (AA) - Balıkesir Lokantacılar Odası ile özel bir firma arasında imzalanan sözleşme kapsamında lokantalardan çıkan atık yağlar ücretsiz toplanacak.

Lokantacılar Odası Başkanı Hasan Yıldız, 2 yıl süreyle imzalanan sözleşme hakkında atık yağların ekonomiye kazandırılacağını söyledi. Bu durumun ekonomik boyutu yanında çevre faktörünü de kapsadığını dile getiren Yıldız, şöyle konuştu:

"Bu durum gerek çevre gerekse ekonomi açısından çok önemli. İki yıllık sözleşme yaptık. İşyerlerinde bulunan atık yağları şirketin temin ettiği bidonlara dolduracağız ve şirket, belirli günlerde gelerek bunları alacak. Bu konuda üyelerimizin duyarlı olacağından eminiz. Konuyla ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan Bitkisel Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği kapsamında 2872 sayılı yönetmelikte de bitkisel atık yağların toplanması konusunda yazı geldi. Üyelerimizin mağdur olmaması için böyle bir yönteme başvurduk."