"Madde Bağımlılığı Gençlik ve Aile" konferansı

"Madde Bağımlılığı Gençlik ve Aile" konferansı
"Madde Bağımlılığı Gençlik ve Aile" konferansı
- İstanbul Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Yaman: - "Cami, okul ve ev gibi toplumsal alanlarda telefonu elinizden bırakın. Çocuklarınıza ve çevrenize ayırmadığınız 15-20 dakika içinde oluşan boşlukları şeytan iyi doldurur"

BALIKESİR (AA) - Balıkesir'in merkez Karesi Belediyesi tarafından "Madde Bağımlılığı Gençlik ve Aile " konulu konferans düzenlendi.

Karesi Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre,  İstanbul Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Ömer Miraç Yaman, konferansta, ailelere uyarılarda bulundu.

Zararlı madde kullanan ve kullanma riski olan gençler hakkında ve akrabalarla kaybedilen diyaloğun nasıl yeniden düzeltilebileceği konusunda bilgiler veren Yaman, özellikle cep telefonu kullanımındaki artışa dikkati çekti.

Telefonlarla insanların, bulundukları ortamlardan uzaklaşıp farklı diyarlara gittiğini anlatan Yaman, şunları kaydetti:

"Misafirliğe gittiğimiz yerde umarsız bir şekilde ev sahibi ya da misafir telefonu cebinden çıkarıp dalıp gidiyor. Bu durum çok ilginç bir hale geliyor. Bunların tamamını yaparken kritik noktalarda sonuçlar almaya başladık. Daha önce çocuklar, anne ve babalar bu şekilde davranmazdı. Bu davranışlardan dolayı bir boşluk oluşuyor. Tabiat boşluğu kabul etmiyor. Bir yer boşalıyorsa birileri hemen o arayı dolduruyor. Araya bambaşka zararlı uyarıcı ve motivasyoncular giriyor. Bu şekilde insanlar tek tek yalnızlaşıyor. Çocuklarımıza, aile meclisimize ayıracak 15-20 dakika, yarım saat vaktimiz yoksa şeytan çok iyi vakit ayırıyor. Cami, okul ve ev gibi toplumsal alanlarda telefonu elinizden bırakın. Çocuklarınıza ve çevrenize ayırmadığınız 15-20 dakika içinde oluşan boşlukları şeytan iyi doldurur."