Madra Dağı'ndaki altın arama çalışmaları

Madra Dağı'ndaki altın arama çalışmaları
Madra Dağı'ndaki altın arama çalışmaları
- İvrindi ilçesinin kırsal mahallelerinden Değirmenbaşı yakınında bir firmanın yaklaşık 3 yıl süren sondajlarında altın madeni bulunduğu açıklandı - Firma, yasal sürecin tamamlanmasının ardından değeri 2 milyar dolar tahmin edilen madenin çıkarılması için 25 milyon dolarlık yatırım planlıyor

BALIKESİR (AA) - Balıkesir'in İvrindi ilçesinde, bir firma tarafından Madra Dağı'nda yaklaşık 3 yıl süren sondajlar sonucu tespit edilen altın madeninin çıkarılması için yasal prosedürün tamamlanması bekleniyor.

AA muhabirinin firma yetkililerinden aldığı bilgiye göre, İvrindi'nin kırsal mahallelerinden Değirmenbaşı yakınında, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğünce verilen izin doğrultusunda 3 yıla yakın süreçte 500 sondaj yapıldı. Bu sondajlarda, 50 bin metrekare alanda değeri 2 milyar dolar olarak hesaplanan altın rezervi tespit edildi.

Arama çalışmalarını tamamlayan ve madeni çıkartmak için yasal başvuruları yaparak prosedürün tamamlanmasını beklemeye başlayan firmanın yetkilileri, bölgede 25 milyon dolarlık yatırım planlıyor.

Mahalle Muhtarı İsmail Kesen, yaşadıkları bölgede altın rezervi bulunmasının sevindirici olduğunu söyledi.

Rezerv tespit edilen bölgenin Kabaktepe, Kızsivrisi ve Çalıkaya mevkilerinde yer aldığını belirten Kesen, "Zaten bu çalışmalardan önceden haberimiz vardı. Yetkililer mahallemize gelerek bilgilendirme toplantısı yaptı. Burada altın rezervi bulunduğunu söylediler. Devlet büyüklerimiz ne derse o olur. Bizim için en doğru kararı devletimizin, bakanlığımızın vereceğini düşünüyorum" diye konuştu.