Manyas Gölü'nde balık sayısı azalıyor

Manyas Gölü'nde balık sayısı azalıyor
Manyas Gölü'nde balık sayısı azalıyor
BALIKESİR (AA) - Manyas Gölü'nde yapılan bilinçsiz avlanma nedeniyle balık sayısının azaldığı bildirildi.Manyas Kızıksa Su Ürünleri Kooperatifi...

BALIKESİR (AA) - Manyas Gölü'nde yapılan bilinçsiz avlanma nedeniyle balık sayısının azaldığı bildirildi.

Manyas Kızıksa Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Yüksel Dede, yaptığı açıklamada, Bandırma İlçe Jandarma Komutanlığı bünyesinde faaliyetlerini sürdüren çevre koruma timinin kapatılması nedeniyle gölde yasa dışı avlanmaya yönelik denetimlerde yetersiz kalındığını ileri sürdü.

Gerekli tedbirlerin alınmaması halinde Manyas Gölü'ndeki balık sayısının azaldığını dile getiren Dede, bu işten geçimini sağlayan 300'e yakın balıkçının kendilerine yeni işler aramak zorunda kalacağını anlattı.

Manyas Gölünde pinter ve misine ağlarla yapılan avcılığa son verilmesi gerektiğinin altını çizen Dede, şunları kaydetti:

"15 Mart-15 Haziran arasında Manyas Gölü'nde avlanmak yasak olmasına rağmen bazı balıkçılar, misine ağlar ve pinter ile balığın yavrulama alanlarına tuzaklar kuruyor. Bu konuda Kızıksa Su Ürünleri Kooperatifi olarak bazı girişimlerde bulunmamıza rağmen göl kenarında bulunan diğer kooperatiflerin aynı hassasiyeti görmemesi nedeniyle bu konuda somut bir gelişme kaydedemedik."