"Marmara Adası'nda esaret sona erdi"

"Marmara Adası'nda esaret sona erdi"
"Marmara Adası'nda esaret sona erdi"
- Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur: - "Marmara Adası'na sabah giden akşama, akşam giden de ertesi gün sabaha kadar adeta esir kalıyordu. Şimdi deniz taksi seferlerini başlattık. Şu anda Erdek ile Marmara ve Avşa adaları arasında 8 sefer yapıyor" - "Deniz taksilerin hizmete girmesiyle Marmara Adası'nda esaret sona erdi. Yaz kış demeden bu taksiler çalışacak"

BALIKESİR (AA) - Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Marmara Adası'na ulaşımda deniz taksilerin hizmete alındığını belirterek, "Adaya sabah giden akşama, akşam giden de ertesi gün sabaha kadar adeta esir kalıyordu. Deniz taksilerin hizmete girmesiyle adada esaret sona erdi" dedi.

Uğur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ulaşımda para harcamadan yaptıklarını, 250 halk otobüsünü yenilediklerini ve belediyenin kasasından 5 kuruş çıkmadığını söyledi.

Şoför, bakım onarım, yakıt ve otobüsün, hatları verdikleri kişilerce sağlandığını vurgulayan Uğur, "Biz bilet ve yolcu denetimi yapıyoruz. Denetleyici ve düzenleyiciyiz. Devlet nasıl altyapı ve üstyapı dışında sanayi ve ticaretle uğraşmıyorsa, biz de denetleyici ve düzenleyici olarak bu ulaşımı organize ediyoruz" diye konuştu.

Marmara Adası'nın yıllardır "mahrumiyet bölgesi" olarak bilindiğine dikkati çeken Uğur, şunları kaydetti:

"Kimse Marmara Adası'nda yaşamak istemiyor. Ne kaymakam ne doktor ne hemşire ne de öğretmen adaya gitmek istiyor. Çünkü ulaşım sabah bir sefer, akşam dönüş bir sefer. Marmara Adası'na sabah giden akşama kadar, akşam giden de ertesi gün sabaha kadar adeta esir kalıyordu. Bu seferler 2,5-3 saat sürüyor. Erdek Limanı'ndan kalkıyor, Paşalimanı, Avşa, sonra Marmara Adası'na ulaşıyor. Şimdi biz İstanbul Deniz Otobüsleri gibi Balıkesir Deniz Otobüsleri olarak taksi seferlerini başlattık. Şu anda Erdek ile Marmara ve Avşa Adası arasında 8 sefer yapıyor. Bunlar 30 mil hız yapabilen, 30 yolcu taşıyan, batmayan çok özel araçlar. Her türlü konfora sahip, televizyon, klima, mutfak gibi her şey var."

Seferlerin yeni başladığını belirten Uğur, "Deniz taksilerin hizmete girmesiyle Marmara Adası'nda esaret sona erdi. Yaz kış demeden bu taksiler çalışacak. Marmara ve Avşa Adası sakinleri de Erdekliler de durumdan memnun. İnşallah önümüzdeki yıllarda araç sayısını artıracağız" ifadelerini kullandı.

Uğur, belediyelerinin, adalara ulaşımda da denetleyici ve düzenleyici olduğunu söyledi. İhtiyaç halinde sefer sayısını 10'a çıkarabileceklerini bildiren Uğur, "adayı mahrumiyet bölgesi olmaktan çıkardıklarını" sözlerine ekledi.