Marmara Adası'ndan mermer ihracatında keskin düşüş

Marmara Adası'ndan mermer ihracatında keskin düşüş
Marmara Adası'ndan mermer ihracatında keskin düşüş
BALIKESİR (AA) - Balıkesir'in Marmara ilçesinden (Marmara Adası) yurt dışına mermer götüren yük gemisi sayısı mart ayında, önceki aylara göre 30'dan...

BALIKESİR (AA) - Balıkesir'in Marmara ilçesinden (Marmara Adası) yurt dışına mermer götüren yük gemisi sayısı mart ayında, önceki aylara göre 30'dan bire düştü.

Marmara Belediye Başkanı Süleyman Aksoy, gazetecilere yaptığı açıklamada, mermer üretimi ve ihracatının düştüğünü belirterek, bu durumun ada ekonomisini olumsuz etkilediğini söyledi.

Mermere genel olarak talep gösteren Ortadoğu ülkeleri ile özellikle Suriye ve Yunanistan'daki olumsuz gelişmelerin, dış satımdaki düşüşte etkili olduğunu belirten Aksoy, şunları kaydetti:

"Bu ülkelere, üretimin yüzde 80'ini ihraç ediyoruz. Zaman zaman Çin piyasasına da ihracatımız vardı. Mermer ocaklarında maliyet çok yüksek. İhracat yapmazsanız ayakta kalamazsınız. Mermerin yoğun olarak çıktığı Saraylar Mahallesi'nden şu anda ağırlıklı olarak yalnız iç piyasaya satış oluyor. Geride bıraktığımız mart ayında, Saraylar'dan, 3 bin 500 tonluk bir gemiyle ihracat yapabildik. Önceden bir ayda 30 yük gemisini adaya yanaşır yurt dışına mermer götürürdü. Saraylar'da 15 mermer ocağı üretimini düşürmek zorunda kaldı."

Marmara'da balıkçılık, Saraylar'da ise mermercilik fakültesi veya yüksekokulu kurulmasını talep ettiklerini aktaran Aksoy, "Bu okullar kurulursa gençlerin iş bulma şanslarının yüksek olacağına inanıyoruz" ifadesini kullandı.