Marmara Denizi'nde yan yatan yük gemisi

Marmara Denizi'nde yan yatan yük gemisi
Marmara Denizi'nde yan yatan yük gemisi
- Çekildiği Erdek'in Narlı İskelesi'nde batan Pasha isimli geminin çıkarılamaması balıkçıların ve bölge halkının tepkisini çekerken, Marmara Adası Liman Başkanlığı yetkilileri çalışmaların 10 gün içinde tamamlanacağını bildirdi

BALIKESİR (AA) - Marmara Denizi'nde yan yattıktan sonra çekildiği Erdek'in Narlı İskelesi'nde batan "Pasha" adlı yük gemisinin çıkarılma çalışmaları sürerken, günlerdir sonuç alınamaması bölge halkı ve balıkçıları tepkisini çekti.

Erdek'in Narlı Mahallesi Muhtarı Burhan Çandar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 14 Eylül 2013'te, yani iki yıl önce yük gemisinin Marmara Denizi'nde yan yattığını ve ardından Narlı İskelesi'ne çekildiğini söyledi.

Buradan götürülmesi beklenen geminin battığını ve bu kez de çıkarılması sorununun ortaya çıktığını dile getiren Çandar, halen geminin parçalanma ya da çıkarılma işleminin tamamlanamadığını anlattı.

Mahalle halkının turizm ve balıkçılıktan geçimini sağladığını ifade eden Çandar, şöyle konuştu:

"Burası bölge balıkçılarının çıkış noktası. Tekneler yanaşamıyor ve esnaf da gırgırlarda çalışanların alıverişlerinden istifade edemiyorlar. Ne yapacağımızı şaşırdık. Bu gemi buradan ya çıkacak ya çıkacak. Firma, bir arpa boyu ilerleyemedi. Gemi ekonomimize büyük zarar verdi. Bu gemiyi bu çalışmayla çıkaramazlar. Çuval balonlarla bilinçsizce gemi yüzdürmeye çalışıyorlar. Gemi, midye tuttu. Midyeler deniz temizlenmezse her yer çok pis kokacak. Şirket elemanlarının ellerinde çekiç bile yok. Çalışmalar ciddiyetsiz ilerliyor, sandal çıkarmıyorsun ki, 500 tonluk sac gemi yüzdüreceksin."

Balıkçı Bahriye Geçengül ve köy halkından Metin Gezgin de geminin iki yıldır iskelede bekletildiğini vurgulayarak, ilçedeki yaşamı alt üst eden gemiden artık kurtulmak istediklerini söyledi.

"Pasha" adlı yük gemisi 14 Eylül 2013'te İzmir Limanı'ndan aldığı MDF yükünü Lübnan ve Mısır 'a götürmek için yol çıkmış ancak Marmara Adası'nın 3 mil açığında yük kayması sonucu yan yatmıştı. Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ekipleri tarafından Narlı İskelesi'ne çekilen Tanzanya bandıralı 63 metre uzunluğundaki gemi, bağlı bulunduğu iskelede batmıştı.

Marmara Adası Liman Başkanlığı yetkilileri, çıkarma çalışmalarının iki ay önce başladığını belirterek, "Gemi üzerine konulan haciz nedeniyle kısa bir süre çalışmalara ara verilmişti. İlgili firma bugün tekrar çalışmalara başladı. Firmanın bize söylediğine göre gemi, 10 gün içinde bulunduğu yerden çıkarılmış olacak" dedi.

 


  ETİKETLER:

  Lübnan

  ,

  Mısır

  ,

  İzmir

  ,

  Turizm

  ,

  Bugün

  ,

  Gemi

  ,

  Köy

  ,

  eylül

  ,

  esnaf

  ,

  firma

  ,

  şirket

  ,

  Liman