Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Asa:

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Asa:
Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Asa:
- "Zarar eden bir kurumu kar eden bir kurum haline getirdik"

BALIKESİR (AA) - Marmara Zeytin Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Marmarabirlik) Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, "Zarar eden bir kurumu kar eden bir kurum haline getirdik" dedi. 

Bandırma ilçesine bağlı Edincik Mahallesi'nde zeytin üreticileriyle bir araya gelen Asa, zeytin üreticilerini 4 yıllık görev süreleri boyunca yapmış olduğu çalışmalar hakkında bilgilendirdi. 

Birlik olarak bu süreçte aldıkları ürünlerin bedellerini kredi kullanmadan kendi öz kaynaklarıyla peşin ödediklerini ifade eden Asa, "13 milyon dolar seviyesinde olan ihracatımızı 24 milyon dolara, 23 bin ton olan ortalama satış miktarını ise 36 bin 200 tona çıkardık. Miktar olarak, kurulduğumuz günden bu yana rekor miktarda satış yaptık. Birlik olarak 4 yılda 35 milyon TL yatırım yaptık. Marmarabirlik markasıyla yarışacak ikinci markamızı oluşturduk. Zarar eden bir kurumu kar eden bir kurum haline getirdik" diye konuştu.  

Asa, 2010 yılında 18 ülkeye ihracat yaparken 2014 yılı sonu itibariyle 47 ülkeye ihracat yaptıklarını belirterek, "2009 yılında 143 milyon TL olan net ciroyu 2014 yılı sonunda 265 milyon TL'ye çıkardık. 2015 yılında 43 bin ton zeytin satışını hedefliyoruz. Dolayısıyla Marmarabirlik olarak 2015 yılında bizim bu hedefe ulaşabilmemiz için ortaklarımızdan 65 ila 70 bin ton zeytin almamız gerekiyor" ifadelerini kullandı. 


  ETİKETLER:

  Yatırım

  ,

  Tarım

  ,

  Kredi

  ,

  kurum

  ,

  kar

  ,

  yönetim

  ,

  Birlik

  ,

  2015