Mayıs ayı enflasyon rakamları

Mayıs ayı enflasyon rakamları
Mayıs ayı enflasyon rakamları
- Balıkesir ve Çanakkale'de mayıs ayında fiyatı en fazla artış gösteren ürünün yüzde 24,95 ile erkek tişörtü olduğu belirlendi

BALIKESİR (AA) - Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan enflasyon rakamlarına göre, Balıkesir ve Çanakkale 'de mayıs ayında fiyatı en fazla artış gösteren ürün, yüzde 24,95 ile erkek tişörtü oldu.

TÜİK Balıkesir Bölge Müdürü Metin Öcal, gazetecilere yaptığı açıklamada, mayısta tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) aylık yüzde 0,56 arttığını belirterek, TR22 (Balıkesir, Çanakkale) İstatistiki Bölgesinde ise bir önceki aya göre yüzde 0,69 değişim gösterdiğini bildirdi.

TÜFE'nin mayıs ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre Türkiye'de yüzde 8,09 yükseldiğini ifade eden Öcal, TR22 bölgesinde de yüzde 8,01 arttığını aktardı.

Balıkesir ve Çanakkale'de aylık en fazla artışın yüzde 14,48 ile giyim ve ayakkabı grubunda gerçekleştiğini vurgulayan Öcal, şunları kaydetti:

"Bölgemizde mayıs ayında fiyatı en fazla artış gösteren ürün yüzde 24,95 ile erkek tişörtü oldu. Bunu yüzde 23,12 ile limon, yüzde 21,45 ile erkek takım elbise izledi. Fiyatı en çok düşen ürünler ise sırasıyla sivri biber (yüzde 62,18), taze fasulye (yüzde 36,24) ve patlıcan (yüzde 34,36) oldu."