Mezarlıkta ''Hıdırellez geleneğini'' yaşatıyorlar

Mezarlıkta ''Hıdırellez geleneğini'' yaşatıyorlar
Mezarlıkta ''Hıdırellez geleneğini'' yaşatıyorlar
- Balıkesir'in Edremit ilçesindeki Tahtacı Türkmenleri, Hıdırellez geleneği kapsamında Kazdağları eteklerindeki Tahtakuşlar Mezarlığı'nda bir araya geliyor - Bu yıl da en güzel giysileriyle kabristanı ziyaret eden Türkmenler, bağlama eşliğinde türküler seslendirdi

BALIKESİR (AA) - HAKAN FİRİK - Balıkesir'in Edremit ilçesi Tahtakuşlar Mezarlığı'nda asırlardır sürdürülen Hıdırellez geleneği, bölgede yaşayan Tahtacı Türkmenleri tarafından yaşatılıyor.

Edremit Körfezi'ndeki yerleşim birimlerinde yaşayan Tahtacı Türkmenleri, asırlardır sürdürdükleri Hıdırellez geleneği kapsamında Kazdağları eteklerindeki Tahtakuşlar Mahallesi'nin mezarlığında bir araya geliyor.

Türkmenler, gelenek çerçevesinde, bu yıl da halk ozanı Ali Ekber Çiçek 'in kabrinin bulunduğu Tahtakuşlar Mezarlığı'nı temizleyip güllerle donattı.

Kurban kestikten sonra en güzel giysileriyle kabristana gelen Türkmenler, burada dua etti. Yanlarında getirdikleri yemekleri yiyen Tahtacı Türkmenleri, odun ateşinde pişirdikleri kahve ile çerez ve şekerleri birbirlerine ikram etti.

Mahalleli, bağlama çalıp bazı türküleri seslendirdi.

- ''Bu geleneğimiz Fatih döneminden geliyor''

Etkinliğe katılan Türkmenlerden Süleyman Kaya, asırlardır geleneklerini sürdürerek atalarını andıklarını, onlar için dua ettiklerini söyledi.

Elmas Şahin ise çocukluğundan bu yana etkinliklerde yer aldığını ifade etti.

Sanem Karaoğlan, Hıdırellez'i mezarlıkta bu şekilde karşılamayı atalarından öğrendiklerini anlattı.

Geleneği her yıl Hıdırellez'de yinelediklerini belirten Karaoğlan, ''Buraya gelir, kahvelerimizi pişirir, çerez dağıtır, yemek veririz, 'Dede'nin mezarını öperiz'' dedi.

İbrahim Savatkar da geleneğe ilişkin şu bilgileri verdi:

''Bu geleneğimiz, Fatih Sultan Mehmed döneminden geliyor. Eskiden atalarımız dağlarda kereste biçiyormuş. Adana 'dan Kazdağları'na geldikten sonra ölenlerin cenazelerini oraya gömmüşler. Dağda da bir mezarlığımız var. Dağda yasaklanınca burada bu mezarlığı kurmuşlar. Geleneği babadan toruna sürdürmek istiyoruz. Elimiz el verdiğince, gücümüz yettiğince de sürdüreceğiz.''