Milletvekili genel seçimi

Milletvekili genel seçimi
Milletvekili genel seçimi
- Kesin olmayan sonuçlara göre, Balıkesir'de AK Parti yüzde 39,07, CHP yüzde 33,75 ve MHP yüzde 20,08 oy aldı

BALIKESİR (AA) - Balıkesir'de kesin olmayan sonuçlara göre, AK Parti 3, CHP 3 ve  MHP 2 milletvekili çıkardı.

İl genelinde kesin olmayan sonuçlara göre,  AK Parti yüzde 39,07, CHP yüzde 33,75 ve MHP yüzde 20,08 oy aldı. İlin sekiz milletvekilinden AK Parti ve CHP üçer, MHP ikisini aldı.

AK Parti'den Mahmut Poyrazlı, Sema Kırcı ve Ali Aydınoğlu, CHP'den Mehmet Tüm, Ahmet Akın ve Namık Havutça, MHP'den ise İsmail Ok ve Recep Çetin milletvekili seçildi.

Balıkesir'de 2011 genel seçimlerine göre AK Parti'nin oyu düştü, MHP oyunu artırırken, CHP hemen hemen aynı kaldı. Geçen seçimde AK Parti yüzde 46,5, CHP yüzde 33,78, MHP yüzde 13,91 oy almıştı. AK Parti'nin Balıkesir'den milletvekili sayısı dörtten üçe gerilerken, CHP'nin aynı kaldı, MHP'nin birden ikiye yükseldi.

Yerel seçimlerde Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olan ve kazanamayan MHP'li Ok, genel seçimlerde milletvekili olarak Meclis'e girdi.

Balıkesir'den Meclis'e tek kadın milletvekilini AK Parti gönderdi. AK Parti'nin üç kadın adayından Sema Kırcı, milletvekili seçildi.

2011 seçimlerinden sonra Balıkesir'in iki olan kadın milletvekili sayısı da bire geriledi. 24. dönem genel seçimlerinden sonra CHP'li Nedret Akova ve AK Parti'li Tülay Babuşcu Balıkesir'i Meclis'te temsil ediyordu.